Zlatý vrch

Česká Kamenice, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zlatý vrch tvoří skála vulkanického původu, složená z čedičových sloupců. Stojí v blízkosti obce Líska v Lužických horách. Čedičové sloupce jsou místy až třicet metrů vysoké, vrchol je tvořen vulkanickou částí. Najdete ho v nadmořské výšce 658 metrů.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Málem zapomenutá kráska

Tak, jako u známějšího příbuzného útvaru Panská skála, i v případě Zlatého vrchu čedičové sloupce vytvořily seskupení, díky kterému si obě místa vysloužila přezdívku kamenné „Varhany“. Zlatý vrch je však oproti známější Panské skále více mohutný.  Přibližně 200 metrů jihozápadním směrem od něho se nalézá ve výšce 599 m n. m. Stříbrný vrch, který je sice podobného geologického složení, ale jeho sloupce jsou jen krátké a nepříliš vyvinuté. 

K Zlatému vrchu po naučné stezce

Zlatý vrch je také zastávkou oblíbené naučné stezky Okolím Studence. Její celková délka činí 22,5 kilometrů, ale můžete si ji zkrátit pomocí několika značených turistických tras. Naučnou stezku lemuje dvacet informačních panelů, které návštěvníky seznamují se zdejší přírodou, geomorfologickými útvary a s říčním a lesním ekosystémem. Vede přes vrch Javor, sedlo U Křížového buku, přírodní památku Líska, kolem Studence a dál kolem Zlatého vrchu až k Pustému zámku. Okolí skýtá výborné podmínky pro turistiku, cykloturistiku, houbaření, v zimě tu najdou vyžití také milovníci lyžování a sáňkování.

Kudy k čedičovým varhanám?

Nejkratší cesta na Zlatý vrch je z malebné obce Líska. Výjezd obcí je velmi prudký a proto prosím dbejte opatrnosti. Silnice je velmi úzká, ale na vrchol obce se bez potíží dostanete. Zde je také i veřejné parkoviště (zdarma). Z parkoviště se vydáte po červené trase směr Zlatý vrch. Počítejte s necelým kilometrem chůze.

Tipy na ubytování

A nezapomeňte na vyhlídku

Kousek za skalním masivem se skrývá velmi pěkná skalní vyhlídka a křížem na skále. K vyhlídce vede úzká cesta. Z vyhlídky je nádherný výhled na Českou Kamenici a panoramata jimž vévodí Růžovský vrch.

Občerstvení

Nejbližší možnost občerstvení jsou v České Kamenici nebo v Kunraticích v hostinci U Cempů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pakliže si budete chtít prohlédnout také zmiňovanou Panskou skálu, která je zajímavá rovněž tím, že se zde natáčely některé scény pohádky Pyšná princezna, vydejte se směrem na Prácheň po silnici spojující Nový Bor a Českou Kamenici. Auto zaparkujte v Práchni (parkovišti za poplatek). Cesta ke skále je dlouhá asi 300 m a vede do mírného kopce. Je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Občerstvit se můžete v hostinci v obci. Atrakcí je pak jízda historickým motorovým vlakem z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpátky.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.