Stříbrný důl a štola Jana Evangelisty

Jiřetín pod Jedlovou, Lužické hory, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Křížovou horou v Jiřetíně pod Jedlovou a jejím okolím prochází chodby stříbrného dolu. Nejznámější je štola sv. Jana Evangelisty, jejíž část si můžete projít. Vedle ní je tu je také štola sv. Kryštofa, Třetí štola a přímo v Jiřetíně pak štola U císaře.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Za skřítky pod zem

Návštěvnicky velmi atraktivní štola sv. Jana Evangelisty sloužila k těžbě stříbra, mědi, olova a cínu a měla zejména funkci odvodňovací a odvětrávací. Projdete si ji vybaveni ochrannou přilbou za doprovodu výkladu průvodce a nahlédnete do několika jejích postranních chodeb. Prostory jsou osvětlené, avšak úzké a chladné. Bývá tu teplota jen okolo 10 °C. Asi uprostřed chodby uvidíte prostor nazvaný „kaple“, s vytesaným kamenným oltářem a dřevěným křížem. 

Po stopách dolování vzácných rud

Zpřístupněnou štolu spojuje asi 25 m hluboká větrací šachta se štolou sv. Kryštofa, která byla hlavní částí stříbrných dolů a její ústí je necelých 300 m od štoly sv. Jana Evangelisty. Na místě další, Třetí štoly, která byla vyražena si 8 m nad Janem Evangelistou, dnes můžete vidět její zavalené ústí v podobě trychtýřovité provaleniny. Čtvrtá ze štol se nachází v Křížové ulici v domě čp. 252. V okolí Jiřetína můžete zaznamenat řadu dalších stop po dovolání vzácných nerostů, třeba v údolí Milířky či v Míšeňském dole pod Tolštejnem.

Hornickou naučnou stezkou za historií stříbra

Více se o zdejší hornické historii stříbronosných rud dozvíte v Hornickém muzeu v Jiřetíně. Abyste získali kompletní informace, navštivte jej, projděte si štolu sv. Jana Evangelisty a vydejte se Hornickou naučnou stezkou do údolí Milířky, která má 8 zastávek označených informačními tabulemi. Seznámíte se s místy štoly U Knížecí studánky, štolou Milířkou, dolem Berghaus, lomy Bergwerkloch, na Čertově pláni a lomem v Křemenné žíle, Lužickou poruchou a šachtou na Kozím hřbetu.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Přibližně 700 metrů od štoly, na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou, je v provozu cukrárna i restaurace. 

Kde stříbrný důl a štolu sv. Jana Evangelisty najdete?

Vchod do štoly a parkovací stání najdete u silnice z Jiřetína do Rybniště.

Vlakem na výlet

Pojedete-li na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Jedlová. Z nádraží půjdete pěšky necelých 5 km až ke štole. Cestou doporučujeme odbočit a navštítvit rozhlednu Jedlovou. Trasa na mapě

Parkování

Zaparkovat můžete blízko vstupu do štoly. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pěkná procházka s náročnějším stoupáním vás přivede k nedaleké zřícenině středověkého hradu Tolštejn. Dalším zajímavým místem je pěkná kamenná rozhledna na hoře Jedlová.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.