Podzemí Rabštejn – tajemná připomínka 2. světové války

Janská, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.2/10

České Švýcarsko, to nejsou jen tajuplná skalní města, jízda na pramicích soutěskami ve Hřensku, ale také zde naleznete mnoho zajímavých památek, které stojí za návštěvu.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. července 2020

Za tajemstvím do podzemí

Mezi ně také patří zajímavé podzemní Muzeum koncentračního tábora Rabštejn, kde si projdete či částečně projedete podzemní továrnu z druhé světové války. Rabštejn Janská má pro vás připraveny expozice v podzemí s historií Rabštejnského údolí. Podzemní labyrinty mají 4,5 km. Podzemní továrny byly budovány v letech 1944 -1945. Vůbec nešlo o jednoduchou práci. To však Němce nijak netrápilo, protože využívali vězně z koncentračního tábora. Samozřejmě se to neobešlo bez ztrát na životech a několik desítek vězňů zde vydechlo naposledy.

Válečná výroba v Rabštejně

Firma WFG Bremen v Rabštejně nechala vyrábět části letadel Junkers, Messerschmidt a vrtulníky FA 223. Během prohlídky se podíváte na expozice v podzemní štole (werk C – 416 m). Seznámíte se s historií a prozkoumáte bývalou podzemní leteckou továrnu (werk B – 1190 m) a podzemní nádrže na pohonné hmoty z šedesátých let minulého století. 

A odkud Rabštejn dostal své jméno?

Název Rabštejn vznikl díky místním obyvatelům – Němcům. Ti tak nazývali skalní útvar s podobou havrana, v němčině Rabe. V polovině 19. století se tady stavěly přádelny bavlny. Skála se využívala jako zdroj na stavební materiál. Během 2. světové války na Rabštejně postupně vzniklo jedenáct montážních hal, kde pracovalo šest tisíc lidí osmnácti národností světa. Okolí se přizpůsobilo pro totálně nasazené dělníky a našli byste zde 34 pracovních táborů, dva zajatecké tábory pro ruské a anglické piloty. Na konci srpna 1944 byl  zřízen koncentrační tábor.

Po skončení války až do roku 1990 zde byla jednotka okupačních vojsk SSSR. 

Tipy na ubytování

Co k návštěvě potřebujete?

Do muzea koncentračního tábora se můžete podívat celoročně, ale je nutné se předem telefonicky objednat. Prohlídky se pořádají pro skupinky minimálně osmi osob. K prohlídce potřebujete cca 4 hodiny, vezměte si baterku a teplé oblečení. Samozřejmě nezapomeňte na pevnou obuv. Nabízí se i prohlídka „Večerní Rabštejn“, kdy vjedete autem do podzemí.

Občerstvení

Nejbližší možnost občersvení je v České nebo Srbské Kamenici.

Vlakem na výlet

Vlakem se sem dostanete ze stanice Veselé pod Rabštejnem, odkud je to jeden kilometr po svých.

Parkování

V areálu podzemí Rabštejn je parkování zdarma.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Janské se vydejte na nedalekou Panskou skálu
Výlet  z Janské si můžete protáhnout na národní přírodní památku Panská skála. Možná ji znáte i pod pojmenováním Varhany. Jde o pozůstatek nevelkého návrší (595 m) s ukázkou působivé sloupcové odlišnosti čediče. Leží blízko Práchně, cca 500 m jižně od silnice z Kamenického Šenova do Nového Boru. Kdo se pozorně díval na pohádku Pyšná princezna, moc dobře ví o čem je řeč. Pojmenování vzniklo překladem z německého Herrenhausfelsen. Čedičové těleso se tu objevilo díky rozsáhlé sopečné činnosti. Vlastní skála představuje zbytek lávového proudu. Dlouhé, stejnoměrně silné, z větší části pětiboké či šestiboké sloupce s průměrem kolem 20-25 cm způsobilo stejnoměrné pomalé chladnutí.

Na vrchol za krásným výhledem
Máte skvělou možnost se dostat na vrchol, vystoupáte tam celkem snadno. Potom se stačí rozhlédnout kolem sebe – uvidíte krásné vrcholky stolových hor a okolí Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Varhany vás snadno svedou k tomu, abyste se jich dotkli. Pod sebou spatříte i romantické jezírko, vyhloubené díky těžbě kamene. S parkováním si nemusíte dělat starosti, parkoviště je umístěno hned před skálou a dokonce i turistické informační středisko. Bohužel, parkoviště ruší celkový dojem.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Janská 107
Janská
+420 775 862 485
danusepeskova@seznam.cz
www.podzemirabstejn.cz/

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Technické památky
  • pro dva
  • Památníky
  • pro seniory
  • Podzemí
  • Vojenství
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.