Tiské skály - za dobrodružstvím do skalního města

Tisá, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) objevíte v CHKO Labské pískovce. Nachází se nad obcí Tisá u německých hranic v Ústeckém kraji.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. května 2021

V Tiských stěnách si můžete vybrat ze dvou okruhů

Skalní město Tiské skály si získá vaše srdce. Vrcholky skal se tyčí až do výšky 70 metrů. Sloupy, věže, stěny, rokle, jeskyně, převisy i celá náměstí vás okouzlí. Skalní město se dělí na Velké a Malé Tiské stěny. Provede vás jimi zelená turistická značka. Výchozím místem pro obě části je rozcestí pro Naučnou stezku Tiské stěny.

Velké Tiské stěny

Po hřebeni stěn vede stezka. Uvidíte mnoho zajímavých útvarů, které asociují různé podoby. Spatříte stěny, které si možná sami budete chtít pojmenovat. Mnoho skal už stabilní jména má. Například skalní věže Tlustý starosta, Kamenný sněhulák, Mumie, Sťatý major a řada dalších. Určitě cestou narazíte na nadšené horolezce, pro které je oblast doslova rájem.

Malé Tiské stěny

V menším skalním městě si zhruba u dvaceti útvarů užijete výhledy na Děčínský Sněžník, České Středohoří i na některé vrcholky Krušných hor. Půjdete kolem Jeskyně oblud, Švédského tábora a Zvonu. Budete se proplétat mezi pískovcovými skalami. Dětem se bude líbit spousta děr a průlezů a písek. Navíc ve skalách v létě najdete příjemný chládek.

Tipy na ubytování

Okruhy spojuje naučná stezka

Výchozím bodem naučné stezky Tiské stěny je turistické rozcestí Skalní náměstí. Odtud se můžete vydat na okruh Malými Tiskými stěnami nebo projít Velkými Tiskými stěnami k turistické chatě Tisá. Stezka spojuje oba okruhy. Má devět informačních panelů.

Legenda: Pozor na odbočení z cest

Rozhodně se všude v Tiských skalách držte turistického značení. Podle legendy tu totiž skřítkové hledají poklad, který mezi skalami ukryl šlechtic. Skřítkové mu ho schovali. Pokud byste se pokusili poklad hledat, skřítkové vám do kapes nasypou bludné koření a už se ze skal nedostanete.

Kde se občerstvit

U hlavního parkoviště v Tisé doporučujeme z vlastní zkušenost stánek Bistro Zelenkovic kopeček. Mají zde vynikající domácí zmrzlinu, dorty, kávu a další dobroty. Dále můžete zavítat například do restaurace Turistické chaty Tisá. Je k dispozici i občerstvovací stánek. Podobný najdete na druhé straně skalního města, u rozcestí na Skalním náměstí.

Kde zaparkovat a přístupnost

V Tisé je nedaleko od vstupu do skal řada parkovišť. Hlavní zpoplatněné parkoviště je přímo v obci Tisá. Další možnosti parkování jsou u turistické chaty. Od parkovišť jsou skály doslova na dohled, nedá se nikde zabloudit.

Dobroty v bistru Zelenkovic kopeček

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Odpočinek u Kačáku
V Tisé, kousek od skalního města, objevíte rybníček Kačák. Díky své poloze se stal místem, k němuž rodiče s dětmi po procházce skalami rádi zavítají k odpočinku. Pro děti je to ideální místo ke koupání s mírným vstupem do vody. Můžete si vychutnat i pohled na skalní panorama. U rybníčku je restaurace Kačák s pódiem pro pořádání různých kulturních akcí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.