Kyjovský hrádek

Doubice, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Vydejte se za dobrodružstvím do Kyjovského údolí, kde naleznete pozůstatky skalního Kyjovského hrádku. Čeká Vás dobrodružná cesta po žebřících a úzkých schodech na vrcholky skal.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Návštěva hrádku je neobyčejným zážitkem

Na místě, kde stávalo hradiště tvořené jižním předhradím, hradem a příkopem, můžete dodnes vidět otisky po konstrukci padacího mostu, zárubeň pro branku a také stěny bývalého sklepení. Kyjovský hrádek je vyhledávaný zejména pro pěkné vyhlídky do údolí, jímž kdysi vedla obchodní stezka z Čech do Německa. Býval jedním z mnoha, které ji chránily před nájezdy obávaných loupeživých rytířů. Můžete se těšit na dobrodužné zdolávání žebříků a úzkých štěrbin.

Historie obestřená tajemstvím

Kyjovský hrádek si dodnes uchoval jedno tajemství – není jisté, zda se jednalo skutečně o hrad, nebo o prospektorské sídliště. Možná, že si své tajemství navždy uchová, anebo nám ho další průzkumy odhalí. 

K hrádku se dostanete jednoduše z Kyjova

Výstup k samotnému hrádku není úplně nejlehčí. Vede po strmých schodech a také úzkými skalními průrvami. K místu vede přímá cesta z Kyjova po červeně značené stezce podél říčky Křinice. Cestou se zastavte na prohlídku Vinného sklepa, skalní průrvy v říčce Křinici. Údolí patří díky své malebnosti k jedné z nejnavštěvovanějších částí Českého Švýcarska.

Tipy na ubytování

Můžete vyrazit i na naučnou Köglerovu stezku

Hrádek si můžete také prohlédnout v rámci vycházky naučnou Köglerovou stezkou a poznat tak mnohá zdejší zajímavá místa. Na okružní stezce měřící 20 km, jejíž začátek i konec je v Krásné Lípě, najdete celkem 39 informačních panelů. Vede z náměstí v Krásné Lípě přes pěkný městský park, míří na Kamennou Horku, k přírodní rezervaci Vápenka, do Vlčí hory a Kyjova, odkud po prohlídce Kyjovského hrádku sestoupíte do kyjovského údolí a navrátíte se přes Kyjov, Vlčí horu s rozhlednou, Zahrady, Sněžnou a hrádek Krásný Buk nazpět do města.

Co všechno skrývá nedaleká Klenotnice?

Z Kyjovského hrádku můžete zamířit také do postranního údolí, kde se rozkládá skalní amfiteátr Klenotnice. Jméno vzniklo na základě pověsti o loupeživých rytířích, kteří si zde údajně schovávali ukořistěné poklady. Skály tu dosahují výše až 20 metrů a jednom vrcholu je velmi hezká vyhlídka.

Přístupnost

Hrádek je celoročně volně přístupný, kvůli náročnější dostupnosti se výstup nedoporučuje osobám s horší pohyblivostí. S malými dětmi výstup zvládnete.

Kde se občerstvit

Na křižovatce v Kyjově u vstupu do údolí je známá restaurace Na Fakultě.  V letní sezóně je také otevřený stánek u parkoviště.

Parkování

V Kyjově je odstavné parkoviště, kapacita je přibližně 15 vozů. Parkování je zdarma.

Poloha na mapě

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Turistika
 • amazing places
 • Vyhlídky
 • Naše tipy
 • Skály
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro dva
 • pro seniory
 • Skalní města
 • se psem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.