Skalní hrad Falkenštejn

Jetřichovice, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Vydejte se za dobrodružství na skalní hrad Falkenštejn, který naleznete v Jetřichovicích v Českém Švýcarsku. Hrad byl kdysi vytensán do skalního masivu. Říkalo se mu také Sokolí hrad. Tradují se tu pověsti o řádění loupežníků.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. května 2021

Zřícenina stojí na pískovcové skále

Pozůstatky hradu Falkenštejn najdete v romantickém skalnatém Jetřichovický skal. Objevíte světničky vytesané ve skále a dochované části dalších staveb. Jsou zde také znatelné stopy po studni a zbytky rozlehlé komnaty. Poznáte vytesanou místnost, která sloužila jako kaple s kamenným oltářem. To vše uvidíte ze zabezpečených kovových vyhlídek.

Turisté romantiku milují

Zřícenina je oblíbeným místem. Zchátralý hrad byl pro turisty zpřístupněn koncem 19. století díky Vilemíně Kinské. Nechala pro turistiku upravit přístup k hradu a také celý okolní areál. Poblíž cesty na hrad si možná všimnete reliéfu erbovního znaku sokola s křížkem.

Půjdete po kovových schodech a žebřících

Od roku 2017 vedou na vrchol pískovcové skály se zbytky hradu Falkenštejn kovové schody, kterými můžete lépe než dříve do romantických míst vystoupat. Na vrcholu skály, kam se dostanete spárou, je plošina se zábradlím. Vyhlídka je odtud úchvatná. Dominantní z tohoto pohledu je především masivní Havraní skála, která se rozprostře před vámi. Kovových plošinek se zábradlím je kruhovou cestou ke zřícenině více. Díky jedné z nich se například ocitnete přímo v bývalé hlavní komnatě hradu.

Tipy na ubytování

Dobrodružství nejen pro děti

Ke zřícenině se pochopitelně nedostanete s dětskými kočárky. Součástí poměrně strmé cesty jsou z velké části schody a kovové žebříky. Dobrodružná cesta po nich se větším dětem bude určitě líbit.

Občerstvení

Na rozcestí v Jetřichovicích pod skálou Poštolčí kužel je občerstvení s názvem K1. U nedalekého informačního centra je možnost občerstvení v restauraci Praha.

Ubytování v Jetřichovicích a okolí

Prohlédněte si možnosti ubytování v Jetřichovicích a okolí

Jak na hrad Falkenštejn

Automobil doporučujeme zaparkovat na zpoplatněném parkovišti pod Poštolčím kuželem v Jetřichovicích. Z parkoviště půjdete po žluté trase necelý 600 metrů. Přístupová cesta je velmi dobře značena a zabezpečena.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Mariina vyhlídka je výzvou
Po žluté trase můžete dále pokračovat ke srubům Na Tokáni. Pokud se vydáte zpět k parkovišti, můžete pro změnu vydat po červené značce. Půjdete zhruba 1 km na Mariinu skálu (428 m n.m.). Vyhlídka se zdobeným dřevěným krytým altánem, sloužícím jako přístřešek, je věnována Marii Kinské. Půjdete opět po schodech a kovových žebřících, pocitově vás čeká pořádný adrenalin z výšek. V oblasti Českého Švýcarska je toto místo zahrnuto mezi nejkrásnější vyhlídky oblasti. Počítejte s prudkým stoupáním.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.