Muzeum nožířské tradice

Mikulášovice, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Se jménem Mikulášovic je neodmyslitelně spojena výroba nožů. Ne náhodou je proto městečko označováno srdcem nožířství. O nožích, jejich výrobě a zajímavostech s tím spojených se mnohé můžete dozvědět ve zdejším Muzeu nožířské výroby.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Zde se vyrábí věhlasný nůž malých i velkých kluků

Muzeum najdete v areálu továrny, kde se nože vyrábí již od roku 1794. Pouze v období druhé světové války jejich produkci na nějaký čas nahradila výroba sloužící vojenským účelům. V expozici muzea mapujícího vývoj nožířství a produkci nožů v Mikulášovicích můžete vidět nejrůznější typy výrobků včetně unikátních a vzácných kousků, obří zavírací nůž, řadu historických exponátů, dobových fotografií, textů i katalogů. Jeden z nich, tak zvanou „rybičku“, zná téměř každý. Rybička si kdysi získala zvláštní oblibu všech malých i velkých kluků a nemohla chybět v kapse žádného z nich. Dodnes se vyrábí a ve zdejším muzeu ji můžete vidět ve všech jejích provedeních.

Český nůž i v Bondovce

Zajímavostí je současná „investiční rybička“, která je vyrobena z drahého kovu a její červené oko tvoří český granát. A neméně vás může zajímat i to, že vyhazovací nůž ze zdejší produkce si zahrál ve filmu Casino Royal s Jamesem Bondem.

Kde se občerstvit

Hned vedle muzea se nachází restaurace U Vladařů.

Tipy na ubytování

Vlakem do muzea

Vlaková stanice je vzdálena necelých 700 metrů od muzea. Trasa na mapě.

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na veřejném parkovišti u muzea

Poloha na mapě

Tip na výlet

Po návštěvě muzea a prohlídce Mikulášovic se můžete vydat směrem do Brtníků a u silnice v místě nazývaném U pěti lip si prohlédnout kapli Nejsvětější Trojice. Pokud se však z Mikulášovic vydáte směrem na Tomášov, dojdete asi po třech kilometrech k mohutné žulové hoře Tanečnice. Na jejím vrcholu stojí ve výšce 597 m n. m.  zděná, 26 m vysoká, osmiboká rozhledna, která vám nabídne jako na dlani Jizerské hory, České Středohoří, Krkonoše a oblast Labských pískovců. U rozhledny je příjemná srubová chata Koliba.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mikulášovice 19
Mikulášovice 40779
+420 739 452 734
munotr.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Umění
  • pro dva
  • Regionální výrobky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Muzea
  • Technická muzea
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.