Panská skála

Kamenický Šenov, Lužické hory, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4/10

Mezi Kamenickým Šenovem a Práchní se nachází jeden z nejzajímavějších skalních útvarů této oblasti, nazývaný Panská Skála. Je natolik ojedinělý, že si jej do své tvorby několikrát vybrali i filmoví tvůrci. Panskou Skálu jste mohli vidět například v dnes již legendární pohádce o Pyšné princezně, či ve francouzském filmu o kouzelníku Merlinovi.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. září 2020

Varhany bez tónů

Panská skála je známá také pod lidovým označením Varhany. Tuto přezdívku získala díky uspořádání čtyř až šestibokých sloupců o průměru 20 – 25 cm a výšce až 15 metrů, které připomínají kostelní varhany. Rozhodně je nepřehlédnete a zaujmou vás na první pohled. Panská skála leží přímo při silnici mezi Kamenickým Šenovem a Práchní, takže je velmi dobře přístupná. Je u ní i malé jezírko a budí až přímo pohádkový dojem. Sběratelé turistických známek mohou získat další úlovek, tentokrát s číslem 783. K dostání je v Infocentru u Panské skály nebo Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově. 

Občerstvení

Přes ulici naproti parkovišti je cukrárna. Další cukrárna a restaurace jsou na náměstí v blízkém Kamenickém Šenově.

Přístupnost

Místo je celoročně volně přístupné.

U skály je krytý altánek, kde můžete posedět a dát si zde svačinu.

Tipy na ubytování

Parkování

Veřejné placené parkoviště je přímo u varhan v Práchni.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V expozici Sklářského muzea v Kamenickém Šenově se seznámíte s vývojem ryté i broušené skleněné krásy od 17. století po současnost a můžete spatřit dlouhodobě deponované sbírky pana Václava Jílka a firmy Lobmeyr. Uvidíte kolekce křišťálových ověskových lustrů, které zdobí řadu reprezentačních prostor na celém světě, ale rovněž shlédnout také některou z aktuálních krátkodobých výstav. Část expozice je věnována sklářské škole, která je nejstarší svého druhu v Evropě. 

Štítky

 • Poznávací
 • Vyhlídky
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • romantické cestování
 • Romantická místa
 • pro seniory
 • Příroda
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.