Loreta Rumburk
Rumburk, Šluknovsko, České Švýcarsko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Loreta v centru města Rumburka patří k nejvyhledávanějším kulturním památkám tohoto kraje. Po celý rok se v ambitu a přilehlém klášterním kostele sv. Vavřince koná řada kulturních akcí a koncertů vážné hudby a místo tak slouží nejen věřícím, ale také všem zdejším občanům a turistům.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Těště se na zajímavou prohlídku

Loreta byla postavena podle návrhu slavného architekta J. L. Hildebrandta v roce 1704. Nejzajímavější částí areálu je Svatá chýše s kopií zázračné černé Madonny, která byla v roce 1694 posvěcena papežem Innocenzem XII, okolí stavby je lemováno ambity. Vstupní budova Lorety vás prostřednictvím stálé expozice seznámí s její historií od roku 1707 po současnost. Vidět můžete řadu dobových fotografií, dokumentů a plány a fotografie vám přiblíží loretánské podzemí, kde se nachází krypty, odvodňovacích chodby a množství dalších podzemních prostor. Ambit Lorety vám představí kapucínský konvent v Rumburku rovněž prostřednictvím dobových dokumentů, fotografií a plánů. 

foto: Jiří Stejskal

Do Lorety s průvodcem po předchozí objednávce

Loretánskou kapli Panny Marie najdete na křižovatce Třídy 9. května a ulice Komenského a můžete si ji prohlédnout v doprovodu průvodce po předchozí telefonické objednávce na č. +420 604 555 922 nebo mailem loreta.rumburk@seznam.cz.

foto: Jiří Stejskal

Parkování

Nedaleko Lorety  je parkovací plocha.

Tip na výlet

Muzeum v Rumburku přibližuje dějiny města a regionu, shlédnout můžete stálou expozici Rumburské vzpoury. Příjemná cesta po žluté turistické značce vede kolem koupaliště na nedalekou volně přístupnou rozhlednu Dymník, kde si můžete dopřát občerstvení v restauraci vzdálené od rozhledny asi sto metrů. Další cesta po žluté vás přivede do obce Zahrady, která je součástí města Krásná Lípa. Zde se nachází soukromá přístupná zahrada, tzv. geologická mapa u Schnitnerů. Po žluté TZ můžete pokračovat ještě dál až k rozhledně Vlčí hora.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Třída 9. května 149
Rumburk 40801

Štítky

  • Naučné
  • Výlety
  • Muzea
  • Kostely
  • Když prší
  • Pro rodiny s dětmi
  • Architektonické památky
  • Pro dva
  • Prohlídky
  • Pro seniory
  • Památkové zóny
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Hotel Belveder

České Švýcarsko Labská Stráň

8.8/10
Cena od 575 Kč do 730 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více