Růžovský vrch

Růžová, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Růžovský vrch, nebo také „Růžák“ najdete nedaleko obce Růžová v Českém Švýcarsku. Se svou výškou 619 m je nejvyšším vrcholem oblasti.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. září 2020

Z historie Růžovského vrchu

Na vrcholu hory stávala kaple Panny Marie, která byla v roce 1326 zničena. Poté tu byla postavena vojenská pozorovatelna a následně v roce 1881 první dřevěná rozhledna, kterou nechal vybudovat kníže Clary Aldringen. Po necelých deseti letech byla zničena zásahem blesku. Následovala nová věž, vyšší než původní, kterou rovněž zničil přírodní živel – tentokrát silný vítr. Do třetice byla v květnu roku 1904 zpřístupněna další vyhlídková věž. Proměnou procházelo celé místo, včetně k věži přilehlého kiosku, který byl přebudován na restauraci s možností ubytování. Jako by však Růžovský vrch stavbám nepřál. Restaurace nakonec vyhořela a vyhlídková věž byla v roce 1938 z důvodu špatného stavu stržena. Dnes je vrchol zalesněný.  Pokud budete trošku pátrat, najedete zde ještě zbytky původní restaurace. 

Na Růžák z Růžové

Při cestě vozem lze zaparkovat na parkovišti, které se nalézá na východním okraji obce. Jede sem také autobus z Děčína a v místě autobusové zastávky je umístěna mapa naučné stezky. Cesta začíná u parkoviště, vede polní a následně lesní cestou k rozcestí s informační tabulí. Odbočíte směrem na Růžovský vrch. Délka trasy jedním směrem je 3 km. Převýšení: 285 metrů

Nebo ze Srbské Kamenice

Druhou možností je cesta ze Srbské Kamenice. Cesta je stejně dlouhá, ale budete překonávat větší převýšení než z Růžové. Ze Srbské Kamenice vás na vrchol Růžáku zavede rovněž žlutá turistická trasa. Automobil můžete zaparkovat ve středu obce u restaurace Zelená hospoda. Do Srbské Kamenice jezdí autobus z Děčína a České Kamenice. Délka trasy je 2,9 km. Převýšení: 407 metrů

Tipy na ubytování

Tip na výlet

Při trase ze Srbské Kamenice si můžete udělat vyhlídkový okruh v délce asi 16 km. Z Růžovského vrchu se vydejte přes Kamenickou stráň. Je tu množství překrásných památek lidové architektury – malebné roubené chaloupky a hrázděná stavení. Další zastávkou je Dolský mlýn, místo, kde se natáčela dnes již legendární pohádka Pyšná princezna. Ačkoliv z původního mlýna zbylo již jen torzo obvodových zdí, jedná se o velmi pěkné romantické místo. Asi 500 m odtud roste památný Královský smrk s obvodem kmene více jak 3 m, vysoký 27 m.  Od mlýna pokračujte po modré po hřebeni skal nad Fedinandovými soutěskami nazpět do Srbské Kamenice. Při této trase počítejte s překonáním 400 m převýšení. Cesta vede většinou po polních a lesních cestách. Občerstvení nabízí obec Růžová i Srbská Kamenice.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.