Rozhledna a hora Jedlová

Jiřetín pod Jedlovou, Lužické hory, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10

Rozhledna Jedlová na stejnojmenném vrchu se nachází u obce Jiřetín pod Jedlovou v Lužických horách. S výškou 774 m n. m. je třetím nejvyšším vrchem těchto hor. Pro krásné výhledy a malebnost místa se stala již tradičně oblíbeným turistickým cílem.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. dubna 2020

Krása, kterou obdivoval i sám císař

Z rozhledny si můžete vychutnat kruhový výhled na Lužické hory, Českosaské Švýcarsko a Šluknovsko, spatřit můžete při dobrém počasí také Ještěd s nepřehlédnutelnou stavbou ve tvaru hyperboloidu, vrch Kozákov, nezaměnitelné Trosky, Bezděz, Říp, Děčínský Sněžník či krušnohorské hřebeny a České Středohoří. Krásu nabízejícího se rozhledu dle dochovaných historických záznamů obdivoval i císař Josef II, který Jedlovou v rámci inspekční cesty po severních Čechách navštívil. Výletní restaurace pod rozhlednou nabízí chutné občerstvení a za teplého počasí také pěkné posezení na venkovní prosluněné zahrádce. Památník před restaurací je připomínkou na německého básníka Friedricha Schillera.

Na Jedlovou přes Křížovou horu

Na vrchol se můžete vydat z několika směrů. Oblíbenou přístupovou trasou je cesta vedoucí z náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou, která míří po zelené trase přes Křížovou horu a pokračuje po červené. Z červené následně odbočíte na červenou trasu a budete si vychutnávat 300 metrů dlouhé a prudké stoupání až na vrchol Jedlové. 

Vlakem na Jedlovou

Příjemný výlet, který máme rádi. Vydetejte se vlakem do Jedlové a odtud pěšky na zříceninu hradu Tolštejn a následně na vrchol Jedlové. Zpět se vydáte na nádraží. Krátký výlet s nezapomenutelnými zážitky.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Na vrcholu Jedlové je také vyhlášená restaurace s výtečnou domácí kuchyní. Vaří zde českou klasicku a točí místní pivo z pivovaru Cvikov.

Parkování

Zaparkovat můžete na veřejném placeném parkovišti na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Příjemnou procházkou po červené turistické značce se od rozhledny dostanete ke zřícenině hradu Tolštejn, jehož skalnatý vrchol také umožňuje pěkné výhledy do kraje a zahlédnout můžete třeba další z rozhleden - Dymník. K vyhlídkové plošině na Tolštejn vedou železné schody. Takže za vlhka si dávejte velký pozor, neboť lze snadno uklouznout. Další zajímavostí, kterou můžete v okolí navštívit, je štola sv. Jana Evangelisty ve Stříbrném dole v Jiřetíně pod Jedlovou, kde je zpřístupněno 320 m šachty. Pěknou součástí výletu je i výstup k poutnímu místu na Křížové hoře nad obcí. V Jiřetíně se nachází i muzeum, jehož dvě expozice se věnují historií dolování v obci a okolí a také dějinám hradu Tolštejn. Součástí muzejní expozice je i Hornická stezka Údolí Milířky, dlouhá 4,5 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.