Pavlínino údolí
Jetřichovice, Děčínsko, České Švýcarsko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Pavlínino, neboli Pavlino údolí, se rozprostírá mezi Jetřichovicemi, Rynarticemi a osadou Studený. Je dlouhé přibližně 3,5 kilometru, začíná v místě pod bývalou osadou Na Potokách a končí asi kilometr od Jetřichovic u bývalého Grieselova mlýna.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. května 2020

Nejen údolí, ale i jezero

K bývalému mlýnu, který je dnes využíván jako rekreační zařízení, přiléhá rybník známý jako Pavlínino jezero. Jen kousek za ním se v údolí nachází zajímavý skalní výklenek Rusalčina jeskyně. Romantickým kaňonem prochází říčka s několika můstky, podél které vede příjemná turistická stezka. Břehy jsou lemovány vzrostlými olšemi a vrbami, které podtrhují zdejší romantickou atmosféru.

Cesta od Pavlínky oklikou k sedmi trpaslíkům

Do Pavlina údolí vás přivede velmi příjemná cesta z obce Jetřichovice, kam se okružní trasou posléze opět vrátíte. Nejprve se vydáte po červené turistické značce, která vás přivede do tohoto pěkného údolí. Protéká jím řeka Chřibská Kamenice a tvoří jeho osní bod. Příjemnou procházkou projdete lesem až k rozcestníku na konci údolí, odkud se vydáte dál po modré TZ do obce Rynartice. Další část cesty není značená. Dejte se kolem ubytovacích zařízení a pokračujte k Trpasličí skále, kterou najdete při silnici mezi Jetřichovicemi a Rynarticemi. Jedná se reliéfy sedmi trpaslíků a Sněhurky, které jsou vytesány do skal a přístupné po rovněž do skal vytesaných schůdcích a vyšlapaných pěšinkách. Odtud cesta vede po asfaltové silnici do Jetřichovic. Trasa není náročná a je dlouhá přibližně 8 kilometrů.

Procházku údolím nedoporučujeme absolovovat s dětským kočárkem.

Občerstvení

V letní sezóně je otevřený kemp, který najdete na začátku Pavlinina údolí. Další možnosti občerstvení jsou v Jetřichovicích.

Parkování

Zaparkovat můžete před kempem (menší odstavná plocha) nebo v centru Jetřichovic.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V blízkosti Jetřichovic je téměř „povinností“ projít a prohlédnout si některé z množství zajímavých pískovcových skalních útvar s vyhlídkami. Půjdete-li z obce po červené TZ, cesta vás zavede ke třem nejkrásnějším vyhlídkám zdejších skal – Rudolfově Kameni, Vilemínině Stěně a Mariině vyhlídce. Zastavení v Jetřichovicích a přináležející Vysoké Lípě vám pak představí pěknou lidovou architekturu, kterou tvoří především krásné roubené chalupy a hrázděná stavení.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jetřichovice

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Příroda
  • Romantická místa
  • Pro dva
  • Pro seniory
  • Řeky
  • Přírodní památky
  • Skalní města
  • Skály
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více