TOP 39 nejkrásnějších míst Českého ráje - tipy co navštívit

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Oblast středního toku řeky Jizery zkrášluje chráněná krajinná oblast Český ráj. Příznačný název získala hlavně díky vysoké koncentraci úžasných míst. Čekají na vás TOP výletní cíle do skalních měst, poznáte nejkrásnější romantická místa. Budete obdivovat malebnost lidové architektury, přírodní pamětihodnosti, hrady, zámky i zříceniny. Český ráj je pohádkovým místem, ve kterém si krásu a potěšení najde každá rodina. Objevte s námi hezká místa, kam vyrazit na výlet.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. dubna 2024

Skalní města

Prachovské skalní město

Severozápadně od Jičína můžete projít Prachovskými skalami. Skalní věže v nich dosahují až 40 m výšky. Můžete si vybrat z několika značených okruhů. Začínají v centru skal. Půjdete roklemi, stržemi, po vršcích skal s vyhlídkami - Císařskou chodbou, Americkou slují, Přední a Zadní Točenicí, čeká vás vyhlídka Míru, vyhlídka Českého ráje, Šlikova vyhlídka nebo skalnímu hrad Pařez. Okruhy lze kombinovat.

Příhrazské skály

U obce Příhrazy se kolem vrchu Mužský nacházejí Příhrazské skály. Projděte je naučnou stezkou s 12 zastávkami. Dominantou skalních věží kterých je tu celkem 178, je bizarní útvar Kobyla. Zajímavý je strmý ochoz - úzká rozsedlina Studený průchod. Zaujme vás vytesaná modlitebna Hynšta, která sloužila jako úkryt Českým bratrům.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalsko se vyznačuje mohutnými bílými věžemi dosahujícími výšky až 55 m a strmými kaňony. Můžete se vydat hřebenovou Zlatou stezkou Českého ráje. Narazíte na mnoho vyhlídek, čeká vás i rozhledna Hlavatice. Z Mariánské vyhlídky uvidíte hrad Trosky a zámek Hrubá Skála. Pod vyhlídkou je symbolický hřbitov zahynulých horolezců.

Možnosti ubytování v okolí

Klokočské skály

Na jih od Malé Skály blízko Mírové pod Kozákovem je přírodní rezervace Klokočské skály. Mohutná pískovcová hradba v sobě skrývá jeskynní dutiny, rozsedliny, převisy, pukliny. Skalní věže vám připomenou slonní hřbety. V Zeleném dole je podzemní prostor Postojna, zvaná též Amerika. Byly tu objeveny pozůstatky lužické kultury.

Besedické skalní město

Nad levým břehem Jizery můžete u Besedic projít pískovcovým labyrintem Besedických skal. Vede jimi z rozcestníku U Kalicha 2,5 km dlouhá okružní naučná stezka. Dovede vás ke skalnímu bludišti Chléviště, vine se kolem vyhlídek Hořákova, Husníkova, Kde domov můj a Kinského až na kamenný masiv Sokol. Odtud uvidíte Suché skály.

Skalní město Drábovna

Nad obcí Záborčí zhruba 2 km od Malé Skály si prohlédnete skalní městečko Maloskalská Drábovna. Jsou tu skalní převisy, jeskyní průlezy a jeskyně. Rozeznáte zbytky středověkého hradu a sídliště lidu mladší doby kamenné. Mezi nejznámější patří divoké rokle Vondrova, Foukané díry, Varta, Přední a Zadní Kostel.

Romantická místa a zříceniny

Zřícenina hradu Pařez

Středověký skalní hrad Pařez najdete na okraji Prachovských skal. Uvidíte několik do pískovce vytesaných světniček a fragmenty vnějšího zdiva.

Údolí Plakánek a Podrostecká údolí

Projděte se kotlinou mezi pískovcovými skalami nedaleko Vesce u Sobotky. Jmenuje se Údolí Plakánek. Vede od hradu Kost kolem rybníka Obora. Můžete jít naučnou stezkou. Další neméně zajímavou lokalitou je přírodní rezervace Podrostecká údolí kolem rybníků na Hrubksokalsku. I zde využijte naučnou stezku.

Zřícenina hradu Brada

Nad Jinolickými rybníky pod vrcholem Přivýšina jsou nepatrné pozůstatky bývalého gotického hradu Brada. Můžete si prohlédnout sochy sv. Petra a Pavla s dřevěným křížem. Jsou památkou na prusko-rakouskou bitvu z roku 1866.

Drábské světničky

Nedaleko Mnichova Hradiště u vrcholu Mužský je populární bývalá skalní pevnost Drábské světničky. V současnosti prochází zajišťováním pískovcových skal a výstavbou systému lávek. Správci umožňují pouze průchod areálem po červené značce.

Zřícenina hradu Zvířetice

Nad vesnicí Podhradí, dva kilometry jihozápadně od města Bakov nad Jizerou, se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Z pozůstatků hradu a pozdějšího zámku po požárech uvidíte zdi paláců, část věže a zbytky hradeb. Z hradní věže spatříte vrch Baba a hrad Bezděz.

Možnosti ubytování v okolí

Zřícenina Hradu Valečov

Podobu hradu Valečov na území obce Boseň nedaleko Mnichova Hradiště ovlivnily pískovcové skály, do nichž byl vytesán. Dnes tvoří jednu z dominant Českého ráje. Prohlédnete si vstupní expozici archeologických nálezů, hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami. V předhradí jsou skalní obydlí, vězení a hladomorna.

Zřícenina Hradu Rotštejn

Zhruba 9 km východně u Turnova na katastru Mírové pod Kozákovem si prohlédněte zříceninu skalního hradu Rotštejn. Částečně je zděná, částečně vtesaná do pískovcových skal. Z vrcholu je nádherný výhled na Klokočské skály.

Zřícenina Skalního hradu Vranov

Nad řekou Jizerou v obci Malá Skála stával skalní hrad Vranov. Zůstaly z něj jen nepatrné zbytky. Vydejte se značeným prohlídkovým okruhem různými schodišti, skalními brankami, uvidíte sklepení vytesané ve skále. Oslní vás památník Pantheon s pomníčky v prostorách letohrádku a jeho okolí.

Zřícenina hradu Frýdštejn

Dominantu Maloskalska tvoří strážní skalní hrad Frýdštejn nad stejnojmennou obcí. Jeho zřícenina se vypíná nad údolím Jizery a upoutává pozornost zachovalou obrannou kulatou věží. Z ní se nabízí pěkný pohled na okolní krajinu.

Zřícenina hradu Zbirohy

U vsi Rakousy, 5 km severovýchodně od Turnova, objevíte vysoko nad Jizerou pozůstatky hradu Zbirohy. Dochovaly se obytné místnosti pod zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže. Při vstupu je zbytek bašty a u paláce cisterna na vodu.

Rybník Nebákov

V údolí pod hradem Trosky objevíte osm slavných rybníků. Jejich břehy většinou tvoří romantické pískovcové skály. Patří k nim i protáhlý Nebákov. Najdete ho severovýchodně od Sobotky na Žehrovce. Je dlouhý 1,25 km. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn.

Skalní bludiště Kalich – Chléviště

U obce Besedice nedaleko Malé Skály si můžete užít skalní bludiště Kalich – Chléviště, kde se kdysi ukrývali nekatolíci i dobytek. Průchod mezi skalami po značené trase vás bude bavit a nabízí i řadu pěkných vyhlídek. Prohlédnete si kamennou sluj s oltářem a vytesaným kalichem.

Zřícenina hradu Kumburk

Na homolovitém kopci u Nové Paky si prohlédnete romantickou zříceninu hradu Kumburk. Dochovaly se zbytky hranolové a kulaté věže, podzemí paláce, rozvaliny bran, hradebních zdí a hospodářských budov. Z vrcholové dřevěné vyhlídky je krásný výhled na krajinu Českého ráje i vzdálenějšího okolí.

Kaňon Jizery se soutěskou

Na sever od Semil se nachází nejdramatičtější vodní scenérie, kterou Český ráj nabízí. Je to divoký kaňon Jizery. Půjdete Riegrovou stezkou podél řeky, která je v kaňonu stlačena mezi vysoké skalní stěny. Pohybovat se budete i po visuté lávce a uvidíte zajímavou hydroelektrárnu ve Spálově.

Hrady a zámky

Zámek Humprecht

Zámek Humprecht stojí na čedičovém zalesněném kopci na okraji města Sobotka. Tvoří ho dva do sebe zasazené oválné tubusy. Konají se tu prohlídky interiérů i okolí zámku, včetně zkrácené pro děti. Zaujme vás ochoz  s výhledem na Český ráj.

Hrad Kost

Gotický hrad Kost najdete nedaleko Sobotky. V rámci prohlídkových okruhů si v majestátní pevnosti prohlédnete kapli sv. Anny, středověkou mučírnu, černou kuchyni. Poznáte rod Kinských a uvidíte i hradní exteriéry.

Hrad Trosky

Známá zřícenina gotického hradu Trosky nad obcí Troskovice na Semilsku je viditelná z velké dálky. Při prohlídce se seznámíte s historií hradu. Vystoupáte na věž Babu a vyhlídku Panna. Výhled do okolní krajiny je jedinečný.

Zámek Mnichovo Hradiště

Necelých 15 km od Mladé Boleslavi objevíte barokní zámek Mnichovo Hradiště. V kapli sv Anny je pohřben Albrecht z Valdštejna. Prohlédnete si knihovnu, kterou spravoval Casanova. Zajímavé je divadlo s historickými kulisami nebo obrazárna. Vyberete si ze tří okruhů, k dispozici je i dětský. Součástí zámku je Městské muzeum.

Hrad Valdštejn

U Turnova zavítejte na Hrad Valdštejn. Stojí na třech skalních blocích v nadmořské výšce 389 m s převýšením 90 m. Půjdete po mostě s barokními sochami českých patronů. Prohlédnete si barokní kostel, středověké sklepení, expozici modelů historických objektů Českého ráje.

Zámek Hrubá Skála

Na pískovcových skalách v Hrubé Skále objevíte stejnojmenný romantický zámek Hrubá Skála. V současnosti sice slouží jako hotel, ale můžete si  prohlédnout vybrané interiéry, nádvoří a vystoupat na vyhlídkovou věž. Uvidíte z ní hrad Trosky, Hruboskalsko, vrchy Tábor a Kozákov.

Zámek Hrubý Rohozec

Na severozápadním okraji Turnova stojí Státní zámek Hrubý Rohozec. Obklopuje ho anglický park. V prohlídkových okruzích uvidíte reprezentační prostory i soukromá apartmá. Oblíbený je zkrácený zábavný okruh pro rodiny s dětmi.

Hrad a zámek Staré hrady

U městečka Libáň, jižně od Jičína, objevíte Hrad a zámek Staré Hrady. Navštivte ho s dětmi, budou nadšené. Můžete absolvovat pět pohádkových a dva historické okruhy. Provázet vás budou pohádkové bytosti, projdete pohádkovou půdou, naučíte se létat na koštěti a čeká vás řada překvapení.

Historické památky

Kopicův statek a skalní reliéfy

U vesnice Kacanovy na Semilsku si na samotě prohlédnete unikátní roubený Kopicův statek. Je příkladem architektury kolem řeky Jizery. U statku se nachází rokle s řadou pískovcových reliéfů, které vytvořil majitel Vojtěch Kopic. Čerpal z českých dějin.

Dlaskův statek

Pokud chcete vidět typickou ukázku tradiční lidové architektury Pojizeří, zajeďte si na Dlaskův statek do Dolánek u Turnova. Stojí v malebném údolí řeky Jizery. V interiéru se můžete pokochat expozicemi, které připomínají život našich předků. Během roku se tu konají různé akce.

Pohádková vesnička Vesec

O Vesci u Sobotky se mluví jako o pohádkové vesničce. Je zde velké množství velmi pěkně udržovaných lidových chalup. Jsou tu k vidění převážně patrové roubené domy s doškovými střechami. Není divu, že vesnička nesčetněkrát posloužila filmařům.

Rozhledny a vyhlídky 

Vrch Přivýšina s vyhlídkou Václava Čtvrtka

V katastru obce Holín a místní části Prachov na Jičínsku vystoupejte na vrch Přivýšina. Potěší vás skalnatá vyhlídka, zasvěcená spisovateli Václavu Čtvrtkovi. Uvidíte Jičín, Jičínskou kotlinu, Jinolické rybníky, Prachov a další místa.

Skalní vyhlídka Hlavatice

Na okraji skalního města u Hrubé Skály můžete vystoupat na skalní rozhlednu Hlavatice. Nachází se na Zlaté stezce Českého ráje. Skála je vysoká přes 12 metrů, je upravena betonem a dvěma tesanými s chody. Uvidíte celé město Turnov, v dáli Ještěd, Bezděz, Ralsko, Kozákovský hřbet.

Rozhledna Kozákov

Vrchol Kozákov (744 m n. m.) na Semilsku je nejvyšší horou Českého ráje. Stojí zde železná rozhledna. Z vyhlídkové plošiny uvidíte Pojizeří, České Středohoří, Lužické, Orlické a Jizerské hory, Ještěd, Krkonoše i Broumovskou vrchovinu.

Vrch Zebín

Zhruba 3 km severovýchodně od Jičína se můžete vydat na Vrch Zebín (399 m.n.m). Na vrcholu stojí kaplička sv. Máří Magdaleny. Čeká vás krásný výhled do kraje. Spatříte Valdice, Prachovské skály, Velišský hřbet, Kumburk, Kozákovský hřbet a další scenérie.

Rozhledna Kopanina

U obce Frýdštejn, 3 km od Malé Skály, si vyjděte na kopec Kopanina (657 m n. m.). Stojí na něm stejnojmenná rozhledna, postavená z pálených cihel do výšky 18 m. Z vyhlídkové plošiny uvidíte Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.

Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor

Na vrchu Tábor v Chlumu nedaleko Lomnice nad Popelkou stojí Tichánkova rozhledna. Pochází z roku 1911. Z vyhlídkového ochozu ve výšce 26 m nad zemí budete moci dobře pozorovat Jizerské i Orlické hory, Český ráj, Krkonoše i České Středohoří.

Podzemí

Bozkovské dolomitové jeskyně

Dolomitové jeskyně u Bozkova na Semilsku jsou nejrozsáhlejším jeskynním systémem oblasti. Labyrint chodeb zkrášlují krápníky a křemenné lavice, římsy a lišty, které vystupují ze stěn a stropů. Získaly jména jako Panenka, Přilba, Betlém, Anděl atd. Atraktivní jsou nazelenalá jezírka.

Atrakce a zábava

Šťastná země

Své děti potěšíte, když se s nimi vydáte do Radvánovic v blízkosti Hrubé skály. Přírodní zábavní areál Šťastná země proslul pohádkovým zázemí s replikou hradu Trosky. Je zde i trpasličí vesnička, trampolíny, houpačky, prolézačky. Můžete projít adrenalinovou stezkou s interaktivními prvky v Geoparku. 

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.