Koza dala název hoře Kozákov

Chuchelna, Turnovsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zavítáte-li do Českého ráje, jistě budete obdivovat skalní města s bizarními pískovcovými útvary, jeskyněmi, zdejší hrady a zříceniny, rybníky, zkrátka  překrásnou přírodu. Neměli byste zapomenout navštívit také nejvyšší horu Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší – Kozákov (744 m n. m.). Na vrcholu se nachází již od roku 1928 Riegrova turistická chata.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Ideální start pro  paraglidisty

V roce 1993 byla vedle turistické chaty, která dostala jméno podle semilského rodáka dr. Františka Riegra, postavena  rozhledna ze železné konstrukce, vysoká 40 metrů. Pokud vystoupáte po 124 schodech k ochozu, z výšky 24 metrů můžete obdivovat Český ráj jako na dlani. Nádherný pohled je i na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Broumovskou vrchovinu, Lužické hory, České středohoří, Orlické hory až k Českomoravské vrchovině. Dokonce je možné za krásného počasí dalekohledem dohlédnout až do Prahy. Kopec Kozákov je hojně využíván  paraglidisty. 

foto: cesky-raj.info

Najděte si svůj polodrahokam

Před mnoha miliony lety býval Kozákov činnou sopkou, a protože zde byly odnepaměti nacházeny acháty, ametysty a dalších polodrahokamy. V nedalekém Turnově i okolí se čile dařilo šperkařskému řemeslu. Dodnes je možné na Kozákově najít některé z těchto polodrahokamů. Určitě doporučujeme zavítat i do zdejšího Votrubcova muzea drahých kamenů, kde si ve volně přístupném lomu můžete zkusit štěstí a třeba i nějaký ten vzácný kámen nelézt.

Zábava pro děti

Na vrcholu Kozákova je pro děti přichystané větší dětské hřiště.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

U rozhledny je možné se občerstvit v kiosku Kozáček nebo v restauraci Riegrovy chaty.

Okolí Kozákova láká i dalšími zajímavostmi

V této části chráněné krajinné oblasti Českého ráje při svém výletu zavítejte i na další zajímavá místa jako například na skalní masiv zvaný Drábovna, do kterého je  vytesána světnička. Údajně tento prostor kdysi sloužil jako strážní hláska. Zmínili jsme i jeskyně, kterých je v lokalitě bezpočet, určitě ale stojí za zhlédnutí pseudokrasové jeskyně Babí a Kudrnáčova pec.  Víte, jak vzniklo jméno pro horu Kozákov? Údajně chudý pasáček koz na úpatí hory hodil kamenem po neposlušné koze a zabil ji. Náhodný pocestný, který vše viděl, zvedl kámen ze země a zjistil, že se jedná o vzácný polodrahokam. Ten pak ve městě prodal a hned se vše rozneslo mezi lidmi. Protože se nález uskutečnil díky koze, kopec, o jehož poklady byl velký zájem,  byl nazván podle ní - Kozákov.

Kudy k Riegrově chatě a rozhledně na Kozákově?

 • Pěšky a na kole: po turistických stezkách například ze Semil, Železného Brodu či Turnova 
 • Autem a autobusem je možno dojet až na parkoviště k chatě a v letní sezóně sem dokonce jezdí i turistické autobusy.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nemusíte vyjíždět až k samotné turistické chatě, ale udělejte si na Kozákov menší pěší výlet. Auto zanechte na parkovišti v Bačově (Komárov – Bačov), kam je možné se dostat také autobusem. Po červené turistické značce se vydejte vzhůru přes Komárov až  k rozhledně Kozákov. Cesta tam i zpátky je dlouhá zhruba 6 km. Občerstvit se můžete u cíle své cesty po nádherném výhledu do okolní krajiny (údajně můžete zhlédnout při jasné viditelnosti až čtvrtinu Čech) v Riegrově chatě nebo v kiosku.

Základní údaje

Vstupné

30 Kč plné vstupné
20 Kč snížené

Kontaktní údaje

Komárov 45
Chuchelna 51301
+420 737 946 435
chata@kozakov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • Příroda
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Rozhledny
 • pro dva
 • Vyhlídky
 • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.