Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkov, Turnovsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Bozkovské dolomitové jeskyně najdete jeden kilometr na sever od obce Bozkov. Nejrozsáhlejší jeskynní systém v této oblasti Čech tvoří vápnitý dolomit. Jeskyně byly vyhlášeny národní přírodní památkou v roce 1999.

Autor článku: Petr Kouba, 10. září 2020

Nejrozsáhlější jeskynní komplex

Bozkovské dolomitové jeskyně obsahují mnoho křemenných lavic, říms, lišt a krápníků. Výzdoba na vás vykukuje ze stěn i ze stropů, zkrátka odevšad. Setkáte se se jmény Hřebínek, Anděl, Tři králové, Přilba, Panenka či třeba Betlém. Stalagnáty, stalagmity a stalaktity mají rozmanité zabarvení a tvary. Vznikaly statisíce let a na návštěvníky čekaly až do dvacátého století. K objevení podzemních prostor došlo úplně náhodně odstřelem v malém lomu  v roce 1947. Od roku 1968 jsou přístupné veřejnosti prostřednictvím prohlídek. Návštěvnickým hitem jsou jezírka a jezera nazelenalé barvy, částečně zatopující podzemní jeskyni. Mají průzračně čistou vodu a na dně leží mnoho drobných mincí. Nenechejte si ujít Labutí jezírka a největší české podzemní jezero - Jezerní dóm.

Svetr s sebou!

Do jeskyně vedou betonové schody se zábradlím. Nejprve se ocitnete v Nové jeskyni s tenkými krápníky. Následně vás čeká Půlnoční jeskyně a jeskyně Za prahem. Po průchodu Blátivou chodbou se ocitnete v Loupežnické jeskyni s mnoha krápníky různých tvarů. Poté očekávejte zmiňovaná třpytivá jezírka a spojovací tunel vás dovede až do Staré jeskyně. Okolo balvanovitých závalů Bludiště se dostanete do Listopadové jeskyně s rozmanitými podlahovými a stropními krápníky. Zajímavé jsou například Sloní uši. Ke konci očekávejte padesát metrů dlouhý tunel a po něm přenádherný hřeb prohlídky Jezerní dóm. 

Naše doporučení

V létě je o prohlídky velký zájem. Je proto lepší si prohlídky předem zarezervovat. Nejde o fyzicky náročnou trasu a zvládnou ji i menší děti. Při prohlídce trvající asi 45 minut projdete 350 metrů jeskynních prostor. Vzhledem k nízké teplotě si vezměte světřík nebo mikinu – teplota je zde pouhých sedm až osm stupňů.

Tipy na ubytování

Kudy k Bozkovské dolomitové jeskyni?

Autem: silnicí E65 z Prahy na Železný Brod, směrem na východ k Vrchlabí. Ukazatelé vás přivedou k vyrazenému parkovišti, vzdáleném deset minut od jeskyní. Parkoviště pro automobily a autobusy cca 10 minut od jeskyní.
Autobusem: Do obce Bozkov. Ze Semil se sem dostanete za 15 – 20 minut bez přestupu. Během letních prázdnin sem jezdí sezónní autobusy. 
Vlakem: Nejbližší vlaková zastávka je v obci Jesenný, odtud pak dva kilometry lesem. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet v okolí
V nedalekém Železném Brodě můžete vidět vzácnou dřevěnou zvonici, řadu malebnývch roubených stavení, novorenesanční radnici, barokní kostel sv. Jakuba Většího a zavítat můžete do zdejšího městského muzea, které se zaměřuje na historii města.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.