Zámek Hrubý Rohozec

Turnov, Maloskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Státní zámek Hrubý Rohozec leží na severozápadním okraji Turnova a patří v této oblasti mezi nejstarší památky. Pro své návštěvníky má připravené dva zajímavé prohlídkové okruhy, které prochází jak bohatě zařízenými interiéry tak i středověkým sklepením.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec byl založen okolo kolem poloviny třináctého století a v průběhu let prodělal spoustu stavebních úprav. V jeho zdech zanechali stopu například Vartenberkové, Krajířové z Krajku či třeba Desfoursové. Po druhé světové válce patřil zámek státu a nějaký čas neměl pro Hrubý Rohozec využití. Až po roce 1948 sem byly umístěny sbírky kopií antických soch a původní drobné antické předměty. 

Dva okruhy, dva úhly pohledu

Během tří prohlídkových okruhů se seznámíte s historickými a s bohatě zařízenými interiéry. První prohlídkový okruh je vhodný zejména pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé, druhý okruh pak pro všechny, kteří se sem znovu vrátili. Třetí okruh je nejkratší a návštěvníky seznamuje s historií a architekturou zámku, prostor určených personálu či třeba skladem hraběcích zavazadel.  Místnosti odhalují původní nábytek, porcelán, obrazy a další cenné umělecké a historické předměty. Podíváte se do předkaplí, do kaple Nejsvětější Trojice, sakristie, malé a velké knihovny, jídelny, dětského pokoje a herny, zeleného salonu, pracovny hraběte, pokoje guvernantky, loveckého salonu, ložnice hraběte, ložnice hraběnky, salonu hraběnky, předpokoje a do lovecké chodby. Navštívíte také středověké sklepení a pokoje hraběte Karla Bedřicha a hraběte Kuna Theodora, hraběnky Augusty Gabriely a hraběnky Marie Immaculaty.Navíc tu můžete dokonce vidět i unikátní dobovou toaletu.

Procházky v parku

Za zmínku stojí také velmi zajímavý zámecký park. Udělejte si více času na prohlídku a projděte se parkem. 

Kudy na Hrubý Rohozec?

  • Autem: zámek se nachází v blízkosti silnice I/10 (E65) - Turnov - Železný Brod.
  • Vlakem: do Dolánek u Turnova a dále cca 1,5 km pěšky po červené trase.  Velmi příjemná trasa, která vede podél řeky Jizery. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště je se rozkládá přibližně 100 m od objektu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Město Turnov má pro své návštěvníky připraveno nejedno překvapení. Jedno z nich čeká na zdejším vlakovém nádraží v podobě jízdy parním vlakem Českým rájem. Vlak jede na trati Turnov – Bakov nad Jizerou a zpět, nebo Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Jízdní řád najdete na webu městského infocentra: www.infocentrum-turnov.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.