Zámek Hrubý Rohozec
Turnov, Maloskalsko, Český ráj

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
8/10

Státní zámek Hrubý Rohozec leží na severozápadním okraji Turnova a patří v této oblasti mezi nejstarší památky. Pro své návštěvníky má připravené dva zajímavé prohlídkové okruhy, které prochází jak bohatě zařízenými interiéry tak i středověkým sklepením.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec byl založen okolo kolem poloviny třináctého století a v průběhu let prodělal spoustu stavebních úprav. V jeho zdech zanechali stopu například Vartenberkové, Krajířové z Krajku či třeba Desfoursové. Po druhé světové válce patřil zámek státu a nějaký čas neměl pro Hrubý Rohozec využití. Až po roce 1948 sem byly umístěny sbírky kopií antických soch a původní drobné antické předměty. 

Dva okruhy, dva úhly pohledu

Během tří prohlídkových okruhů se seznámíte s historickými a s bohatě zařízenými interiéry. První prohlídkový okruh je vhodný zejména pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé, druhý okruh pak pro všechny, kteří se sem znovu vrátili. Třetí okruh je nejkratší a návštěvníky seznamuje s historií a architekturou zámku, prostor určených personálu či třeba skladem hraběcích zavazadel.  Místnosti odhalují původní nábytek, porcelán, obrazy a další cenné umělecké a historické předměty. Podíváte se do předkaplí, do kaple Nejsvětější Trojice, sakristie, malé a velké knihovny, jídelny, dětského pokoje a herny, zeleného salonu, pracovny hraběte, pokoje guvernantky, loveckého salonu, ložnice hraběte, ložnice hraběnky, salonu hraběnky, předpokoje a do lovecké chodby. Navštívíte také středověké sklepení a pokoje hraběte Karla Bedřicha a hraběte Kuna Theodora, hraběnky Augusty Gabriely a hraběnky Marie Immaculaty.Navíc tu můžete dokonce vidět i unikátní dobovou toaletu.

Zámecká kaple   foto: npu.cz

Procházky v parku

Za zmínku stojí také velmi zajímavý zámecký park. Udělejte si více času na prohlídku a projděte se parkem. 

Mapka areálu zámku a zámeckých zahrad

Kudy na Hrubý Rohozec?

  • Autem: zámek se nachází v blízkosti silnice I/10 (E65) - Turnov - Železný Brod.
  • Vlakem: do Turnova a dále cca 2 km pěšky.

Parkování

Parkoviště je se rozkládá přibližně 100 m od objektu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Město Turnov má pro své návštěvníky připraveno nejedno překvapení. Jedno z nich čeká na zdejším vlakovém nádraží v podobě jízdy parním vlakem Českým rájem. Vlak jede na trati Turnov – Bakov nad Jizerou a zpět, nebo Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Jízdní řád najdete na webu městského infocentra: www.infocentrum-turnov.cz

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hrubý Rohozec 1
Turnov
+420 481 321 012
hrubyrohozec@npu.cz
http://www.zamek-hrubyrohozec.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Zámky
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
Jak se vám líbí článek
8/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10