Regionální muzeum Železnice

Železnice, Jičínsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Muzeum v Železnici v Českém ráji vzniklo v roce 1917 a sídlí v památkově chráněných domech. Empírová budova muzea pochází z roku 1816 ještě před velkým požárem v roce 182

Autor článku: Petr Kouba, 8. září 2020

Trocha historie

Dům dříve patřil bohatému kupci panu Václavu Tvrzkému. Jako muzeum se využívá od roku 1940, kdy ho odkoupil Muzejní spolek pro Železnici a okolí za finanční částku věnovanou od pana Františka Mencla čestného člena muzejního spolku a ředitele měšťanských škol v Praze. O rok později, v roce 1941 byla zakoupena sousední památkově chráněná roubená chalupa, dnes využívaná též jako muzeum. 

Rozsáhlé muzeum má několik částí a vy se můžete těšit na několik zajímavých expozic.

  • Jednou z nich je Kupecký krám z 19. století s původními kupeckými regály a pultem, nostalgickou návštěvu obchůdku vám zpříjemní poslech funkčního orchestrionu. 
  • Pro všechny, kterým by se mohlo zastesknout po školních dnech či létech, je připravena expozice Školní třída z konce 19. a poč. 20. st. s ukázkou dobového nábytku, náčiní a pomůcek. Stačilo by jen zasednout.
  • Expozice Prusko-rakouská válka 1866 - připomínka bitvy u Jičína ukazuje předměty obou válčicích stran – čáky, pruské přilby, mapa bojiště i fotografie pomníků.
  • Krásně zachovalá a rozsáhlá je expozice Cechy v Železnici – dříve zde bývalo šest cechů a podléhaly přísným pravidlům. Podíváte se na praporce, cechovní pokladnice, malovaná znamení a listiny.
  • Milovníky výtvarného umění potěší expozice věnované dílům místních rodáků - ak. malířů Tavíka Františka Šimona, Františka Zikmunda a Věnceslava Černého.
  • Nepřehlédnutelná je roubená chaloupka z roku 1789 v těsném sousedství muzea s expozicí z roku 2019 Pěstování a zpracování lnu a vlny. Odvážlivci z řad návštěvníků si některé dovednosti mohou dokonce vyzkoušet. Myslíte, že zvládnete tkaní na tkalcovském stavu nebo příst na kolovrátku? Nenechte se přemlouvat a přijeďte to vyzkoušet!

A to není vše! Nechybí zde archeologie, mineralogie a paleontologie.

Kde se občerstvit

Občerstvení se v obci nabízí hned několik. Hned vedle muzea je restaurace. Další možností jsou Café Terasy, Cukrárna Železnice a restaurace U Jindry.

Tipy na ubytování

Vlakem do muzea

Rozhodnete-li se vyrazit na výlet vlakem, vlaková zastávka Železnice se nachází 1,2 km od muzea. Trasa na mapě.

Kudy do Železnice?

  • autem - obec leží nedaleko Jičína, odkud pojedete vozem po silnici č. 286, která Železnicí prochází.
  • autobuse - zastávka se nachází v ulici U školy, necelých 500 metrů od muzea.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ze Železnice se vydejte směr Jičín a cestou se zastavte v Sedličkách. Odtud vás příjemná procházka zavede na dominantu Jičína, vrch Zebín. Můžete se těšit na výhled do okoli. Na vrcholu je také kaplička. Vrch Zebín je dominantou Jičína a nepřehlédnete jej ani z dálky.
Máte-li rádi hrady, vydejte se na opačnou stranu ze Železnice. Nedaleko se nachází dvě malebné zříceniny Bradlec a o kousek dále Kumburk.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.