Zřícenina skalního hradu Valečov

Boseň, Příhrazské skály, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zřícenina hradu Valečov se vypíná nedaleko Mnichova Hradiště. Je nejrozsáhlejším skalním hradem v Čechách. Jeho návštěva je skvělým zážitkem pro děti i dospělé.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Hrad Valečov, který byl založen během druhé poloviny třináctého století, byl zčásti zděný, avšak v maximální míře bylo při jeho budování využito okolních skal, do kterých byl z velké části vytesán. Jeho původní majestátnost dnes připomíná zřícenina, která je jednou z dominant Českého ráje. Do hradního paláce vede úzké schodiště z bývalých sklepů vytesaných v pískovcové skále. Prohlédnete si hradní jádro se zděným palácem, skalní komory, chodby a k dispozici je i vyhlídka. K dispozici je na hradě i mincovní dalekohled. U hradu je situováno parkoviště, najdete zde stání pro kola, WC, občerstvení a prodej suvenýrů. 

Nádvoří hradu s posezením

Přijměte pozvání na Valečovské kulturní léto

Podhradí každoročně od května do konce srpna ožívá oblíbenou akcí s názvem Valečovské kulturní léto. Jeho součástí bývá slavnost k zahájení i ukončení sezóny, divadelní představení a Valečovské koncertní léto, při němž v bosenském amfiteátru s kulisou hradu v pozadí vystupuje řada zpěváků a hudebníků. Aktuální program bývá umístěn na webu www.bosen-obec.cz.  

Občerstvení

Stánek s občerstvením je přímo v areálu hradu a další je u parkoviště.

Parkování

Veřejné parkoviště je přibližně 400 metrů od hradu

Tipy na ubytování

Kudy k Valečovu?

  • Autem: Z dálnice Mladá Boleslav - Praha na Mnichovo Hradiště, odtud na Kněžmost a Boseň, kde odbočíte na Zásadku.Parkování: 500 m od hradu.
  • Pěšky: Z Kněžmostu po žlute turistické trase přibližně 3 km, z Mnichova Hradiště po červené trase přibližně 5,5 km.
  • Na kole: Z Mnichova Hradiště na Boseň a Kněžmost cyklistickou značkou.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi 4 km je od Valečova vzdálen zámek Mnichovo Hradiště, jehož interiéry dokonale přibližují dobovou atmosféru 18. století. Zhruba stejně daleko je to z Valečova k oblíbeným Drábským světničkám, které se nachází v oblasti Příhrazských skal nad tokem řeky Jizery.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Boseň 86
Boseň

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více