Besedické skály

Koberovy, Maloskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10

V Českém Ráji vás potěší návštěva Besedických skal. Jsou na první pohled velmi romantické. Vytvářejí pískovcový labyrint nad levým břehem Jizery poblíž obce Besedice. Děti budou z putování bludištěm nadšené

Autor článku: Radomír Němeček, 8. února 2021

Schůdná cesta vede z Besedic

Pískovcové skály vám umožní krásné rozhledy do kraje z vyhlídek. Vyznačený pěší okruh o délce 4,5 kilometru vede romantickými skalními bludišti, jejichž součástí jsou sluje, skalní útvary připomínající zvířata. Podíváte se i do jeskyně. Od parkoviště v Besedicích se vydáte po červeně značené turistické značce do mírného kopce k okraji lesa s rozcestníkem Besedice U Kalicha. Pak půjdete po modré turistické značce. Po levé straně uvidíte vyhlídku se zábradlím na Vysoké skále. Můžete se z ní rozhlížet směrem ke Kozákovu.

Tady se modlili Čeští braři

Po modré značce pak pokračujete do skalního labyrintu Hrubý a Malý kostel, následující skály v oblasti Kalicha. Po modré dojdete před modlitebny Českých bratří z doby protireformace. Říká se jí svatyně Kalich. Uvidíte oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634. Na stěnách je úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha J. Vitáska. Pak už půjdete až do konce jen po žluté turistické značce. Po schodech vystoupáte k vyhlídce Českých bratří.

Skalní labyrint Chléviště

Z vyhlídky Českých bratří se dostanete do největšího a nejrozmanitějšího skalního labyrintu Chléviště. Objevíte tam sluj Václava Sádovského ze Sloupna. Je zde také jeskyně Matěje Krocínovského. Můžete se zde rozhlížet z krásných vyhlídek Hořákova a Husníkova do údolí Jizery. Spatříte Malou Skálu s Pantheonem, hrad Frýdštejn a v dálce i Ještěd. Nedaleko odtud jsou vyhlídky Kde domov můj a vyhlídka Františka Kinského.

Tipy na ubytování

Vyhlídka na vrchu Sokol

Ze skalního bludiště Chléviště půjdete na křižovatku s červenou značkou na Pánově poli. Vystoupáte kolem Tyršovy skály k nejvyššímu bodu okruhu. Tím je vyhlídka na vrchu Sokol. Z ní uvidíte na Suchá Skály.

Naučná stezka Besedickými skalami

Do skal se můžete vydat také třeba po okružní Naučné stezce Besedickými skalami. Začíná a končí v Besedicích, u bývalé restaurace U Kalicha. Stezka je dlouhá 2,5 km, dovede vás  ke skalnímu bludišti Chléviště, dále se vine kolem vyhlídek Hořákova, Husníkova, Kde domov můj a Kinského až na vrchol Sokola. Z této vyhlídky budete uchváceni kouzelným výhledem na národní přírodní památku Suché skály. Celá stezka je zaměřena hlavně na geologii území a obsahu 10 informačních tabulí.

Upozornění

Rodiny s malými dětmi si mohou trasu zkrátit. Od rozcestí Pánovo pole se vrátí do Besedic po červeně značené turistické trase. Vynechíte výstup na nejvyšší vyhlídku Sokol.

Kde se občerstvit

Občerstvení si na dobrodružnou trasu do skalních labyrintů vezměte s sebou. V Besedicích pak můžete zavítat do Restaurace Kalich. V létě je u ní otevřena prostorná zahrádka s dětským hřištěm.

Vlakem do skal

Vystupte v železniční stanici Malá Skála. Od vlaku půjdete necelých 400 metrů k začátku červené trasy, která Vás zavede do Besedických skal.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na parkovišti v Besedicích. Na trasu do skal se vydáte přímo z parkoviště. Trasa je okružní.

Poloha na mapě

Tip na výlet 

Navštivte Boučkův statek
Z Besedic se můžete vydat do 4 km vzdálené Malé Skály, konkrétně do lokality Vranové 1. díl. Objevíte tam Boučkův statek. Památkově chráněný areál venkovské usedlosti poukazuje na regionální lidovou architekturu 19. století. Seznámíte se, jaké byly její hlavní rysy. Statek sestává z patrového částečně roubeného domu, zděných chlévů a malého roubeného výměnku. Jeho prostory nyní slouží jako hostinec U Boučků, infocentrum i Maloskalská galerie slavného malíře Josefa Jíry.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Besedice
Koberovy

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • romantické cestování
 • Skalní města
 • Naše tipy
 • Skály
 • Turistika
 • se psem
 • pro dva
 • pro seniory
 • Příroda
 • amazing places
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.