Zámek Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště, Příhrazské skály, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Šjů CC BY-SA 3.0

Barokní zámek Mnichovo Hradiště se nachází nedaleko Mladé Boleslavi. Od města vozů Škoda jej dělí jen necelých patnáct kilometrů. V kapli sv. Anny přilehlé k zámku odpočívá v hrobce slavný Albrecht z Valdštejna.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Krásná a bohatá výbava interiérů ukrývá mnohé z původního zařízení zámku v Mnichově Hradišti. Zajímavostí je zdejší zámecké divadlo s historickými kulisami, velká obrazárna a také knihovna čítající na 22 tisíc svazků, převezená do Hradiště z Duchcova, kde ji spravoval proslulý Giacomo Casanova.

Tam, kde svůj věčný sen sní udatný Albrecht z Valdštejna…

Zámek Mnichovo Hradiště nabízí tři prohlídkové okruhy a dětskou prohlídku:

 • První pod názvem „Valdštejnské interiéry“ odhaluje ložnici a předpokoj hraběnky Marie Markéty z Valdštejna, přijímací sál, hudební salón, Italský pokoj, lovecký salón, obrazárnu, dámský salónek, orientální salón, Delfskou jídelnu a zmiňovanou rozsáhlou knihovnu a obrazárnu. Délka okruhu 50 minut.
 • Druhý okruh „Interiéry Svaté aliance a zámecké divadlo“ přivádí návštěvníky do Zámeckého divadla, které prochází prvním a druhým patrem jihovýchodní části zámku. K vidění jsou také prostory příležitostných setkání panovníků Svaté aliance. Nahlédnout lze do Empírového, Pamětního a Loveckého salónu, ale také do Zbrojnice a divadelní šatny s expozicí divadelních kostýmů a rekvizit. Délka okruhu 40 minut.
 • Třetí okruh návštěvníkům umožní poznat nejen zámeckou zahradu, ale také kostel a kapli sv. Anny, kde je k odpočinku uložen Albrecht z Valdštejna. Spatřit tu je možné několik desítek sochařských děl, pocházejících například z dílny Matyáše Brauna.

Při dětské prohlídce zámku kostýmovaný průvodce povypráví dětem pohádkový příběh o zakletých rytířích a Vincenci z Valdštejna. Dětská prohlídka zabere každá asi půl hodiny.

Do zámku i do muzea

V prostorách zámku se rozkládá navíc i Městské muzeum. Je zde archeologická expozice, spatřit lze starou hradišťskou lékárnu, výstavu modelů hradů, kostelů a chalup a je tu také galerie mnichovohradišťských malířů.

Zázemí pro děti

Hned u zámku u Orlí brány je venkovní dětské hřiště. I děti si potřebují odpočinout:)

Tipy na ubytování

Občerstvení

Příjemná stylová Podzámecká restaurace na Arnoldově ulici, asi 200 m od zámku. Další možností je vyhlášená restaurace Skála, která jak název napovídá, je zbudována ve skále. Restaurace je provozována místním pivovarem Klášter. Restaurace Skála se nachází přibližně 2km od zámku.

Vlakem na zámek

Železniční stanice v Mnichově hradišti se nachází 1,5 km od zámku. Trasa na mapě.

Parkování

Centrální placené parkoviště se nachází přibližně 500 m od zámku. Pro pohybově znevýhodněné občany možnost příjezdu vozem do areálu zámku.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud z Mnichova Hradiště zamíříte směr Sobotka, asi po 20 km stanete na náměstí (možnost parkování), kde můžete vidět ve Šrámkově domě výstavu věnovanou životu a dílu tohoto spisovatele, básníka a dramatika. Potom můžete popojet k soboteckému hřbitovu, případně dojít pěšky a připomenout si zde jeho památku. V těsné blízkosti hřbitova se rozkládá lovecký zámeček Humprecht, jehož návštěvu si rozhodně nenechejte uniknout.

Základní údaje

Kontaktní údaje

V Lípách 148
Mnichovo Hradiště
+420 326 773 098
mnichovohradiste@npu.cz
zamek-mnichovohradiste.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • Zámky
 • Výlety
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • když prší
 • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.