Skalní hrad Vranov

Malá Skála, Maloskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Nad řekou Jizerou v obci Malá Skála v Českém ráji se tyčí zřícenina skalního hradu Vranov. Díky památníku se spoustou pomníčků se mu také říká Panteon.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. dubna 2022

Hrad Vranov patří mezi dominaty Českého ráje

Dnes už spatříte jen nepatrné zbytky z pozdně středověkého skalního hradu. Můžete si představit, že býval dlouhý kolem 400 metrů. Je nejrozsáhlejším skalním obranným hradem v Čechách. Romantická přestavba z počátku 19. století vás však též nenechá chladnými.

Skalní terén zříceniny je velmi členitý

Čekají vás výhledy ze strmých srázů. Budete obdivovat velmi členitý terén pískovcových skalisek. Projdete různými schodišti, přes skalní branky, terasy. Uvidíte sklepení vytesaná ve skále. Skalním komplexem půjdete značeným prohlídkovým okruhem. Po schodišti vystoupáte také na věž u Kříže. Čeká vás krásný výhled směrem k Drábovně, na Sokol a Suché skály.

Uvidíte památník Pantheon

Určitě vás oslní Pantheon. Nechal ho vybudovat textilní podnikatel Franz Zacharis Römisch. V prostorách letohrádku ve tvaru kaple i v jeho okolí objevíte pomníčky, zdobené urny, pamětní desky, prohlubně s bustami. Oslavují osobnosti českých i světových kulturních a politických dějin.

Tipy na ubytování

Občerstvení

V bývalé hradní kapli najdete na troskách letohrádek. U něj je možnost občerstvení. Pod hradem u hlavní silnice se zastavte v místním Maloskalském pivovaru.

Vlakem na hrad

Z nádraží v Malé Skále jdete na Vranov po červené značce 2 km. Trasa na mapě

Kde zaparkovat u hradu Vranov a jak na hrad

Záchytné parkoviště je na konci obce směrem na Harrachov. Od parkoviště půjdete přibližně 550 metrů do kopce a po schodech. Trasa na mapě 

Poloha na mapě

Kam na výlet výlet v okolí

Můžete se plavit po Jizeře
V úseku Malá Skála – Dolánky u Turnova můžete plout po řece Jizeře. Kajak, kánoi, raft a další vybavení si půjčíte na Žluté plovárně. Řeka tady vede od jezu k jezu a je vhodná i pro začátečníky. V okolí Malé Skály se nachází další zajímavosti jako např.: Zřícenina hradu Frýdštejn, Skalní bludiště Kalich, Besedické skály, Rozhledna Kopanina nebo Zřícenina hradu Rotštejn

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.