Zřícenina hradu Zbirohy

Koberovy, Maloskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zřícenina hradu Zbirohy leží blízko města Turnov, nad řekou Jizerou, v nadmořské výšce 415 metrů. Hrad vznikl během čtrnáctého století, avšak do současné doby se dochovaly jen jeho zbytky obklopené vzrostlými stromy.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Z historie hradu

Po roce 1390 vlastnil Zbiroh Ota z Bergova, který jej nechal přestavět. Protože se hrad musel vejít na prostorově malé místo, jeho rozšiřování nebylo možné. Objekt hradu měl protáhlý a úzký půdorys, sklepy byly vytesány do skály a zdejší obytné objekty byly postavené ze dřeva. Roku 1442 byl hrad dobyt a pobořen a protože k dalším opravám již nedošlo, začal chátrat a od roku 1458 je uváděn jako pustý. 

Pozor na Černého rytíře!

Prohlédnout si lze opěrné zdi paláce o výšce až deset metrů, zbytky čtyřboké věže, cisternu a sklepení. O hradu koluje pověst týkající se loupeživého Černého rytíře. Ten hrad v patnáctém století dobyl a jeho duch se tady stále zjevuje. 

Přístupnost

Hrad je bez omezení volně přístupný. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvení si vezměte raději s sebou, jinak po návratu do Turnova můžete posedět v některé ze zdejších restaurací.

Kudy do Zbiroh?

Autem do Turnova, z Turnova pěknou procházkou po zeleně značené turistické trase o délce cca pět kilometrů. Nejbližší stanice vlaku je v obci Malá Skála, která je vzdálena tři kilometry od zříceniny hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte Besedické skály. Možnost přístupu je z Malé Skály kolem Suchých skal do Besedic, nebo také ze silnice č. 282 od Železného Brodu směrem k Rovensku pod Troskami, ze které v Koberovech odbočíte vpravo. Čeká tu na vás Husníkova a Hořákova vyhlídka, jeskyně Matěje Krocínovského, sluj Václava Sadovského, skalní bludiště Kalich a Chléviště a mnohé další zajímavosti. Občerstvení na tomto výletě si můžete dopřát v obci Zbirohy.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zbirohy
Koberovy

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.