Zřícenina hradu Frýdštejn

Frýdštejn, Maloskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zřícenina hradu Frýdštejn stojí ve stejnojmenné obci, nedaleko Malé Skály. Hradu dominuje velká věž na nejvyšší pískovcové skále a umožňuje krásný výhled na celé údolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Prvními majiteli byli ve třináctém století Markvarticové, později hrad vlastnili například páni z Dražic, Biberštějnové, Jiří Berka z Dubé, Jan z Vartenberka nebo Kamil Rohan. Dříve se zde nacházelo mnoho světniček a sklepů vytesaných do skály. Dnes si můžete všimnout světničky na jih od hlavní věže s výklenkem a oltářem – jedná se o dřívější kapli, která byla využívaná i v pozdějších letech po opuštění hradu. Nejzachovalejší částí hradu Frýdštejn je patnáct metrů vysoký bergfrit o průměru devět metrů, s tloušťkou zdiva až dva metry. Vchod do věže se nacházel v prvním patře, ve výšce šest až sedm metrů nad nádvořím. Od roku 2003 je přístupný veřejnosti. 

Frýdštejn, létající švec a princezna Jasněnka

Frýdštějn je zajímavým místem i pro filmaře a vy ho můžete spatřit například ve známé pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Již v minulosti býval oblíbeným místem řady umělců,  například Karla Hynka Máchy či Karolíny Světlé. 

Občerstvení

Občerstvení v obci pod hradem v zahradní restauraci Vila Frýdštejn a další možnosti jsou v Malé Skále.

Kudy na Frýdštejn?

Autem od Turnova po silnici E65 na Malou Skálu, zde odbočka na Frýdštejn.

Tipy na ubytování

Parkování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Frýdštejna se můžete vydat k rozhledně Kopanina. Nabídne vám pohled na Český ráj, Jizerské hory i Krkonoše. Klíč k rozhledně vám zapůjčí v Myslivecké chatě na Kopanině oproti vratné záloze 100,- Kč.
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Frýdštejn
483 393 060
starosta@frydstejn.cz
www.frydstejn.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Zříceniny
  • pro dva
  • Hrady
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.