Hrad Kost

Mladějov, Hruboskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10

Oblíbený středověký hrad Kost se nachází v Českém ráji, nedaleko Sobotky. Během své existence prožil slávu i dramatické chvíle a v současné době mohou návštěvníci díky jeho majitelům z rodu Kinských dalBorgo procházet interiéry i exteriéry a seznámit se s minulostí slavného hradu mezi starobylými zdmi.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Lákadlem je zajímavá historie, ale také klec na čarodějnice

Na hradu Kost jsou na výběr tři prohlídkové okruhy a můžete se seznámit s rodem Kinských, historií hradu, prohlédnout si nádvoří, kapli, hradní paláce a černou kuchyni. Zajdete do nedobytného pokoje a do jiných pokojů, prohlédnete si dobové oděvy, pušky či hradebnice. "Lahůdkou" hradu je prohlídka středověké mučírny, která se ukrývá ve sklepení. Tady se vystavují pravé mučící nástroje – pranýř, klec na čarodějnice španělská bota nebo funkční gilotina, kterou využili i filmaři. Během letních měsíců hrad umožňuje zkrácené prohlídku, trvající jen třicet minut.

Historická kuchyně na hradě Kost     foto: kost-hrad.cz

Areál hradu

Na prvním hradním nádvoří pak můžete vidět funkční kopii katapultu Dále je k vidění Bílá věž, archeologické nálezy z hradu Veliš, obrazy a zajímavé šerpy. Z hradeb se vám nabízí pěkný výhled na okolí a tak stačí se rozhlédnout a rozhodnout se, kam povedou vaše další kroky.

Občerstvení

Kromě stánků s občerstvením se nabízí také možnost posedět v hradní restauraci s letní terasou, která se nachází v areálu hradu hradu.

Tipy na ubytování

Kudy na Kost?

  • Autem od Liberce na Kost po silnici 35 ve směru na Turnov a Prahu, odbočka na obce Žďár a Skokovy – Kost u sjezdu Příšovice.  
  • Autobusem ze Sobotky směr Libošovice, Podkost, hrad Kost. 
  • Vlakem do Libošovic a odtud asi dva kilometry žlutou turistickou trasou, nebo oklikou po modré a poté po červené turistické značce. Trasa na mapě. 

Parkování

V podhradí hradu Kost je pro turisty připravené placené parkoviště. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na pěknou procházku údolím s poetickým názvem Plakánek. Trasa začíná dole pod hradem, vede mezi skalami a cestou vám nabídne překrásná zákoutí. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.