Hrad Kost
Mladějov, Hruboskalsko, Český ráj

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Oblíbený středověký hrad Kost se nachází v Českém ráji, nedaleko Sobotky. Během své existence prožil slávu i dramatické chvíle a v současné době mohou návštěvníci díky jeho majitelům z rodu Kinských dalBorgo procházet interiéry i exteriéry a seznámit se s minulostí slavného hradu mezi starobylými zdmi.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Lákadlem je zajímavá historie, ale také klec na čarodějnice

Na výběr jsou tři prohlídkové okruhy a můžete se seznámit s rodem Kinských, historií hradu, prohlédnout si nádvoří, kapli, hradní paláce a černou kuchyni. Zajdete do nedobytného pokoje a do jiných pokojů, prohlédnete si dobové oděvy, pušky či hradebnice. "Lahůdkou" hradu je prohlídka středověké mučírny, která se ukrývá ve sklepení. Tady se vystavují pravé mučící nástroje – pranýř, klec na čarodějnice španělská bota nebo funkční gilotina, kterou využili i filmaři. Během letních měsíců hrad umožňuje zkrácené prohlídku, trvající jen třicet minut.

Historická kuchyně na hradě Kost     foto: kost-hrad.cz

Areál hradu

Na prvním hradním nádvoří pak můžete vidět funkční kopii katapultu Dále je k vidění Bílá věž, archeologické nálezy z hradu Veliš, obrazy a zajímavé šerpy. Z hradeb se vám nabízí pěkný výhled na okolí a tak stačí se rozhlédnout a rozhodnout se, kam povedou vaše další kroky.

Nádvoří hradu   foto: kost-hrad.cz

Občerstvení

Kromě stánků s občerstvením se nabízí také možnost posedět v hradní restauraci s letní terasou, která se nachází v areálu hradu hradu.

Kudy na Kost?

Autem od Liberce na Kost po silnici 35 ve směru na Turnov a Prahu, odbočka na obce Žďár a Skokovy – Kost u sjezdu Příšovice.  Vlakem do Libošovic a odtud asi dva kilometry žlutou turistickou trasou, nebo oklikou po modré a poté po červené turistické značce. Autobusem ze Sobotky směr Libošovice, Podkost, hrad Kost. 

Parkování

V podhradí Kosti je pro turisty připravené placené parkoviště

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na pěknou procházku údolím s poetickým názvem Plakánek. Trasa začíná dole pod hradem, vede mezi skalami a cestou vám nabídne překrásná zákoutí. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mladějov
+420 607 106 324
+420 493 571 144
objednavky-kost@kinsky-dal-borgo.cz
http://www.kost-hrad.cz

Štítky

  • Pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
  • Pro seniory
  • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10