Prachovské skály - dechberoucí skalní město

Holín, Prachovské skály, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Až čtyřicet metrů vysoké skalní věže, těsné uličky, labyrint soutěsek, rokle, strže, úžlabiny, svažité chodby, jehly, vyhlídky – to vše charakterizuje nejnavštěvovanější místo blízko města Jičín, Prachovské skály.

Autor článku: Petr Kouba, 14. září 2020

Nejkrásnější oblast Českého ráje

Prachovské skály jsou vyhledávané horolezci a turisty. Nejzajímavější útvary jsou přístupné po vynačených turistických stezkách. Prachovské skály patří mezi státní přírodní rezervace a chráněny jsou od roku 1933.

Prachovské skály mají připraveny dva hlavní okruhy

Malý okruh má délku 1,5 km a vy se podíváte do Císařské chodby a na dvě vyhlídky. Tento okruh je určen pro méně náročné turisty. Druhá cesta – Velký okruh vás zavede na mnoho atraktivních míst oblasti, uvidíte osm ze třinácti vyhlídek. Připravte se na víc prudkých stoupání a klesání.

Těště se na vyhlídkový ráj

První vyhlídka v Prachovských skalách po vašem vstupu se jmenuje Vyhlídka Křižkovského sboru a dostanete se na ni po průchodu Brankou. Z výšky uvidíte například Kumburk, rekreační oblast Jinolických rybníků, vrch Tábor, Kozlov, Kozákov nebo Trosky. Vyhlídková skála Šikmá věž je vysoká 422 m a najdete na ni Vítkovu vyhlídku, kam vás dovedou schody vytesané do skály. V centru Prachovských skal stojí vyhlídka Míru. Hlaholská vyhlídka se nachází ve 460 m výšky a nese jméno po pražském pěveckém spolku Hlahol. Na vrchu Přivýšina najdete vyhlídku Václava Čtvrtka a nádherným výhledem na hřbet Tábora, na Zebín, Čeřovku, Velíšský hřbet, Ostružno a Prachov.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit?

Nabídka občerstvení je velmi bohatá. Stánky s občerstvením jsou u vstupu do skal a dále můžete využít restaurace Turistická chata nebo v Parkhotelu Skalní město.

Parkování

U Prachovských skal jsou zajištěna dvě centrální parkoviště: Parkoviště Prachov a u Turistické chaty.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nedaleko od Prachovských skal jsou oblíbené Jinonické rybníky s veřejným tábořištěm a kempem. Přejděte silnici pod vstupem do skal a sejděte lesní cestou k rybníkům, kde si můžete užít koupání a odpočinku na písčitých i travnatých plážích a dát si něco dobrého k snědku u některého ze zde stojících kiosků. 

Další zajímavosti v okolí

V okolí Prachovských skal je řada zajímavostí jako např.: Hrad Trosky, zámek Humprecht, zámek Mnichovo Hradiště, hrad Valdštejn, Zámek Hrubá skála, vyhlídka Ervínův hrad, Rozhledna Milohlídka, Hvězdárna Jičín, Růmcajův svět, Valdická brána v Jičíně,

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více