Hrad a zámek Staré Hrady

Staré Hrady, Jičínsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Poblíž obce Libáň v Českém ráji se nachází hrad a zámek Staré Hrady, který je ideálním místem zejména pro rodiny s dětmi. Objekt kdysi věnovaný panem Arnoštem ze Staré své ženě Adličce, je domovem pohádkových bytostí a tak je možné tu potkat například skřítky Blafuse Šlamastykuse, Krosimušku i další a vedle nich celou řadu čarodějnic, čertů, strašidýlek i vodníků.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Staré Hrady jsou rájem dětí

Návštěva Starých Hradů je pro děti, ale i pro mnohé dospělé nezapomenutelným zážitkem. Pro zájemce je připraveno hned několik druhů prohlídek a velmi oblíbená je hradní pohádková půda, vyhrazená zajímavým postavičkám pohádkové říše a pohádkového čaroděje Archibalda I. Nechybí ukázka strašidlácké kuchyně, čarodějné mydlírny a prádelny. Ani prohlídka Zámecké pohádkové sklepení není ochuzena o pohádkové bytosti – počká si tady na vás rodinka obra ze Starých Hradů, ochočený drak a pohádková hladomorna. Aby prohlídka byla pro děti ještě zajímavější, průvodci se rekrutují z pohádkové říše. Někdy je to princezna, jindy čarodějnice, vodnice nebo i čertice. Navíc si zde děti mohou prohlédnout různá domácí zvířátka, například kozy, ovečky, slepice, bažanty a další a některá z nich si mohou i pohladit a nakrmit. 

Po stopách císaře pána a jeho doby

Větší děti a dospělé zaujme trasa „Jak se žilo za císaře pána“, se stálými expozicemi z doby Františka Josefa I. Vedle řady exponátů souvisejících s životem prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie jsou tu k vidění například I kupecké krámky, c. k. hostinec či třeba kolonial, to vše v původní podobě.

Při zakoupení dvou prohlídkových okruhů je vstupné do Čarodějné Bestyoly zdarma.

Občerstvení - pohádkové pochutnání

Na hladové krky čeká hradní krčma a všichni neposedové mohou využít možnost zdejšího rychlého občerstvení. 

Tipy na ubytování

Kudy do Starých Hradů?

Od Prahy po silnici R10 na Mladou Boleslav, odbočka na silnici č. 16 směr Jičín. V obci Židněves odbočka na silnici č. 280 a přes Domousnice, Dětenice a Libáň do Starých Hradů.

Parkování

Parkoviště je přímo u hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Výlet do Starých Hradů můžete spojit s návštěvou krčmy v Dětenicích, kde zažijete středověk na vlastní kůži. O prázdninách dětenické kolbiště pořádá rytířské turnaje, o víkendech krčma nabízí zajímavé prohlídky pivovaru a rovněž je možné navštívit pěkný dětenický zámek.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.