Zámek Humprecht

Sobotka, Příhrazské skály, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Národní kulturní památku – zámek Humprecht, nechal postavit hrabě Jan Humprecht Černín z Chudenic během let 1666 – 1668 jako lovecký zámeček. O stavbu objektu s mimořádnou akustikou se postaral italský stavitel Carlo Lurago.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Tam, kde tóny tak kouzelně zní…

Zámek Humprecht stojí na sopečném kuželovitém vrchu nad obcí Sobotka. Na zámku jsou téměř tři desítky místností, které jsou rozestavěné do kruhu a obsahují zámeckou expozici se sbírkami soboteckého muzea. V přízemí se nachází černá kuchyně a knihovny, první patro je zaměřeno na život Černínů a Netolických v sedmnáctém až devatenáctém století. Podíváte se do galerie, salónků a ložnice a zastavíte se ve vyhlášené hodovní síni, kde se konávají různé koncerty. Vyniká totiž mimořádně skvělou akustikou, což si může každý z návštěvníků sám vyzkoušet. Stačí jen zanotovat….. Strop obsahuje namalovaný znak Černínů.

Procházka v lesoparku

V okolí zámku je rozlehlá obora, kde bývali chováni jeleni a která byla v pozdější době přeměněná na bažantnici. Ochoz na Humprechtu nabízí svým návštěvníkům mimořádně krásnou kruhovou vyhlídku po blízkém i vzdáleném okolí.

Občerstvení

V Sobotce doporučujeme z vlastní zkušenosti hotel Pošta. 

Tipy na ubytování

Kudy na Humprecht?

 • Autem: po R10, odbočka na Jičín, dále pak odbočka vlevo na Sobotku, projedete zdejším náměstím a budete pokračovat směr hrad Kost. Humprecht leží těsně za Sobotkou.
 • Vlakem: od nádraží v Sobotce Lipovou ulicí, která končí na začátku lipové aleje, která vede k zámku. Délka trasy 750 metrů. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště se rozkládá přes silnici, naproti hřbitovu, asi 300 m od zámku.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na náměstí v nedaleké Sobotce stojí dům, ve kterém je umístěno muzeum básníka Fráni Šrámka. Z Humprechtu je to také jen kousek cesty k oblíbenému hradu Kost, která se pyšní vedle obvyklých hradních a zámeckých exponátů také souborem mučících nástrojů. Po návštěvě hradu je pak pěknou procházkou trasa údolím Plakánek, která začíná nedaleko hradu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Sobotka
+420 493 571 583
info@humprecht.cz
www.humprecht.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • když prší
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • pro dva
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.