Zřícenina hradu Kumburk

Syřenov, Jičínsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V Českém ráji jen asi pět kilometrů na západ od Nové Paky se nachází zřícenina hradu Kumburk. Ačkoliv k vidění jsou tu jen zbytky valů a zdiva, představuje mimořádně romantické místo.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Jak šel čas na hradě

Zřícenina gotického hradu se nachází v nadmořské výšce 642 metrů na strmém vrchu z čediče a jeho pozůstatky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Kamenný hrad byl založen někdy před rokem 1325 Markvartem z Vartenberka. Během husitských válek vlastnil hrad orebitský hejtman Hynek Krušina z Lichtenburku, jenž nechal postavit vnější opevnění. Mezi další majitele patřili například Žehušičtí z Nestajova, Berkové z Dubé, Trčkové z Lípy, Smiřičtí, Páni Z Valdštejna, páni z Tyfenbachu, Šternberkové a Trauttmansdorffové. V šestnáctém století se stal hrad vězením, během třicetileté války se o zpustošení postarali Švédové a císař Leopold I. nechal v roce 1658 hrad zbořit.

Dávejte si pozor - povídá se, že je zde ukrytý poklad, jenž hlídá kohout s ohnivýma očima. 

Na co se můžete těšit

V současnosti si můžete volně prohlédnout pozůstatky hradu, vydat se na vyhlídkovou věž, nebo se zúčastnit některé z kulturních akcí, které jsou tu pořádány během letní sezóny.

Na hradě se koná řada zajímavých akcí

Kudy na Kumburk?

Z Jičína směrem na Novou Paku, odbočka na Úbislavice a Zboží. Dále pěšky po značené cestě. Z Nové Paky směrem na vesničku Brdo.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Kumburku je přístupný bez omezení. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se procházkou do nedaleké obce Žďár. Vidět zde můžete několik pěkných dochovaných roubených chalup, sochu sv. Panny Marie s dítětem a pomník ukřižování. Touto obcí prochází červená TZ ve směru Tábor – Nová Paka a také cyklotrasa č. 4142.
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Syřenov
728 508 481
prava.hradu@kumburk.cz
www.kumburk.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.