Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Turnov, Hruboskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Hrad Valdštejn tyčící se nad hruboskalským skalním městem nedaleko města Turnov se pyšní titulem nejstaršího hradu kraje. Kromě bohaté historie tu najdete také možná jedinou existující podobiznu Karla Hynka Máchy. Hrad nabízí v létě mnoho zajímavých programů pro děti, kostýmované prohlídky a koncerty v kapli.

Autor článku: Radomír Němeček, 25. března 2020

Od loupežníků přes Albrechta z Valdštejna k prvním turistům

Valdštejn založili Markvarticové už ve 13. století a je proto považován za nejstarští hrad Českého ráje. Po dvou stoletích klidu dobyli původně strážní hrad loupeživí rytíři a už v té době se Valdštejn rozdělil na dvě části, které jsou patrné i dnes. V zadním skalním hradu na vás dýchne romantickou dobou pulsující rytířský sál, na druhém nádvoří pak stojí překrásná kaple sv. Jana Nepomuckého. Vyhořelá zřícenina hradu připadla v 16. století Albrechtu z Valdštejna a jeho rod udělal z památky své sídlo na dalších dvě stě let. Poslední majitelé Lexové z Aehrentalu byli velkými fanoušky turistiky. Valdštejn zpřístupnili jako jeden z prvních hradů v Čechách veřejnosti a v okolí vybudovali přehlednou síť značených turistických tras. 

Jediná podobizna Karla Hynka Máchy je právě na Valdštejně

Na prvním nádvoří hradu Valdštejn stojí nenápadná kaplička, ve které je ale údajně k vidění jediná existující podobizna Karla Hynka Máchy, který se místní krajinou rád procházel. Hrad ale sloužil v dávných dobách i jako vězení nepohodlného kadidáta na český trůn Korybutoviče. Svými romantickými zákoutími a výhledy do okolního skalního města zaujal Valdštejn třeba i filmaře, točila se tu pohádka o princi Bajajovi. 

Prohlídky jsou samostatné, oběd si dejte v předhradí

Valdštejn je přívětivým místem pro děti a turisty, kteří netouží po vyčerpávajícím hodinovém výkladu. U obrovské kamenné brány dostanete po zaplacení vstupného instrukce, jak se po hradě pohybovat a zbytek už je na vás. Na dvou místech čekají průvodci, kteří jsou více než ochotní povyprávět zájemcům o historii hradu a zajímavostech, ale nikomu se nevnucují.  V létě nabízí hrad často i interaktinví kostýmované prohlídky přizpůsobené přímo dětem či různá šermířská vystoupení, dílničky a koncerty.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Stylové občerstvení na dřevěných lavicích nabízí kamenný stánek před hradem, ve kterém dostanete nejen pivo, ale vcelku obstojně se tu i naobědváte. 

Přístupnost a parkování

Na Valdštejn se dostanete nejsnadněji autem, které můžete za třicet korun nechat na hlídaném parkovišti v podhradí a dál se vydat pěšky. Cesta vede buď strmější stezkou lesem, ta je dlouhá asi jeden kilometr. Nebo je tu možnost vydat se po silnici stáčející se kolem hradu po které bez problémů projedete i s kočárkem, ale nahoru to potrvá rozumným tempem asi 45 minut. Autem se k hradu nedostanete. 
Pro pěší turisty je nejlepší dojet vlakem do Sedmihorek a odtud se vydat asi pětikilometrovou procházkou do kopce k hradu. Na Valdštejn se dá dojít i přímo z Turnova, ale to je trasa příjemnější spíš pro cyklisty. 

Poloha na mapě

Tip na výlet do okolí

Hrad Valdštejn se nachází v samotném srdci Českého ráje, k vidění je toho v okolí hodně. Příjemnou procházkou lesem se můžete vydat třeba na nedalekou rozhlednu Hlavatice, ze které se dá pokračovat už jenom z kopce do Turnova. 
Na opačnou stranu pak vede cesta kolem mnoha hruboskalských vyhlídek na zámek Hrubá skála odkud dojdete Myší dírou až do lázní Sedmihorky. Cesta je vhodná i pro cyklisty a ti zdatnější se mohou místo do Sedmihorek vydat ještě třeba na Trosky nebo se jen projet k rybníku Vidlák a pak přes Radvánovice lesem do Turnova. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Turnov
739 014 104
info@hrad-valdstejn.cz
www.hrad-valdstejn.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Hrady
 • Vyhlídky
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Skalní hrady
 • romantické cestování
 • pro vozíčkáře
 • úžasná místa
 • amazing places
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.