Zřícenina hradu Zvířetice
Bakov nad Jizerou, Kokořínsko, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
10/10

Zřícenina hradu Zvířetice se nachází nedaleko města Bakov nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav. Po požáru v důsledku blesku, ke kterému došlo v roce 1693 a opětovném vyhoření po bouři v roce 1720  byl hrad ponechán svému osudu a dnes tu na návštěvníky čeká jeho torzo.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Zvířetnice lákají romantiky a milovníky historie

Původní hrad založil na začátku 14. století Zdislav z Lemberka. Později majetek přešel na syny, kteří již používali ke jménu přízvisko "ze Zvířetic". O jeho minulosti je známo,, že panství s hradem koupil v roce 1528 bohatý Jan Vartenberk na Dubu a Loukovci a poté jej získal jeho syn Adam, který za stavovského odboje přišel o většinu majetku, Zvířetice mu zůstaly jen jako manství a byl odsouzen k doživotní intonaci na hradu Zvířetice. V roce 1556 získali Zvířetice příbuzní a roku 1610 hrad koupil Jiří Vratislav z Mitrovic. Tehdy došlo k důkladné přestavbě, aby se zde šlechta cítila pohodlně. Roku 1623 koupil Zvířetice Albrect z Valdštejna a zanedlouho jej postoupil bratranci Maxmiliánovi z Valdštejna, který ho daroval nejstaršímu synovi Ferdinandu Arnoštovi z Valdštejna. Ten však brzy zemřel a majetek přešel do vlastnictví vdovy Marie Eleonory. Poté došlo k dalším změnám majitelů a zámek brzy přestal vrchnosti sloužit jako sídlo. Dokonce byl i obléhán husity. Zatímco dříve se v objektu nacházely pokoje vrchnosti i panských úředníků, vrchnostenská kancelář, kaple, oratoř, byt kaplana, sklepy, pivovar, stáje či věž, dnes můžete jeho původní rozsah a vzhled jen odhadovat. Pro milovníky historie a zřícenin patří však k vyhledávaným lákadlům.

Pohled na z hradeb na areál

Prohlídka areálu

Ve Zvířeticích bylo nedávano otevřeno nové moderní infocentrum, kde můžete zažít virtuální 3D prohlídku. Samotná návštěva a prohlídka areálu je bez průvodce. Budete si tak sami moci prohlédnout celý areál, obdivovat torza vysokých zdí.

Vlakem do Zvířetic

Železniční stanice je vzdálena od zříceniny Zvířetice 700 m.

Přístupnost

Hrad je přístupný celoročně, přístup na věž je omezen na dobu květen – září od 9.00 – 19.00 hod. Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek či bezpečnostních a technických důvodů může být přístup provozovatelem omezen nebo zrušen.

Parkování

Auto si můžete nechat na 300 m vzdáleném parkovišti,

Poloha na mapě

Tipa na výlet

V okolí můžete navštívit vrch Baba, oboru Klokočka s kaplí sv. Staphina, nebo se s dětmi vydat po stezce “Za klokočskými zvířátky”, která má charakter průvodce lesem a čekají tu na ně různé úkoly a zajímavé informace.
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bakov nad Jizerou
+420 326210 230
info@zviretice.cz
http://www.zviretice.cz

Jak se vám líbí článek
10/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10