Zámek Hrubá Skála - uprostřed přírody Českého ráje

Hrubá Skála, Hruboskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Již samotný romantický vstup po kamenném mostě do zámku Hrubá Skála vás přesune o několik století nazpátek. Ocitnete se v době největší slávy rodu Valdštejnů, kdy se Hynek či Albrecht z Valdštejna na svých koních prodírali skalami a neprostupnými lesy v okolí Turnova. Dnešní zámek, dřívější hrad, byl natolik nedobytný, že si na něm vylámali zuby i husité. Zámek Hrubá Skála leží uprostřed Českého ráje a je jedním z nejnavštěvovanějších míst této úžasné a tajuplné  lokality.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

Zámek stojí na pískovcových skalách

Historie zámku sahá až do počátku 14. století, kdy zde nechal Hynek z Valdštejna vystavit na vysokých pískovcových skalách hrad. Díky okolním skalám, propastem a hustému porostu byl hrad ze všech stran chráněn před nepřáteli. Zdejší obyvatelé měli také úžasný rozhled daleko do kraje, takže jim nic z okolního dění neušlo. Koncem 16. století   Valdštejnové  hrad přestavěli na renesanční zámek. Počátkem 18. století zde došlo k požáru a zámek získal po jeho obnově barokní podobu.  Roku 1821 zámek Hrubou Skálu koupil  od Valdštejna  jistý Lexa z Aehrentalu a dal mu již současnou  novogotickou tvář.  Zámek přitahoval a stále láká svojí polohou i výstavností filmaře, kteří zde natočili již několik pohádek. 

Z vyhlídky je Český ráj jako na dlani

V minulém století zámek sloužil jako rekreační zařízení, nyní je z něho hotel. Konají se zde kromě různých společenských událostí také svatby, a to ne  jen  tak ledajaké.  Můžete zažít dle svého přání svatbu, jaká se zde konala třeba v době Valdštejna.  A to včetně podávaných pokrmů i rytířských soubojů.  Objekt je zpřístupněn veřejnosti jen částečně.  Přesto je však  turisty velice navštěvován,  z nádvoří i ze samotné věže, kam vám majitelé vstup umožní,  jsou nádherné výhledy a Český ráj máte doslova jako na dlani. Také přístupový most je unikátní, zejména  svými  barokními  sochami sv. Floriana a sv. Vavřince z první poloviny 18. století. Můžete navštívit také zdejší kostel svatého Josefa. 

Letní restaurace v hotelu Hrubá Skála

Kudy do zámku Hrubá Skála?

Obec Hrubá Skála, odkud je to asi 2,5 km na zámek, leží mezi Jičínem a Turnovem. Směrovky vás tam navedou. V sezóně sem zajíždí autobus.

Tipy na ubytování

Vlakem na zámek

Vlakem se můžete dopravit do železniční stanice Hrubá Skála nebo Sedmihorky a pěšky pak dojít  až na zámek, je to z obou stanic zhruba 2,5 km. Trasa na mapě

Parkování

Až k samotnému zámku je možné dojet autem, je zde ale malé parkoviště, takže raději nechte vůz na parkovišti v obci Hrubá Skála.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V turistické sezóně si jistě nenecháte ujít na zámku Hrubá Skála návštěvu věže, kostela  a prohlédnete si nádvoří a nejbližší okolí. Nenechte se ale odradit i mimo sezónu, a kromě zhlédnutí exteriéru zámku si projděte i další zajímavá místa, která se nacházejí poblíž objektu. Za procházku určitě stojí arboretum v Zámecké rokli se vzácnými dřevinami, které pocházejí až z dalekého zámoří. Lesní skvost zde byl založen již v letech 1860 - 1862. Nedaleká Mariánská vyhlídka, pod kterou se nachází  symbolický horolezecký hřbitov, vám otevře pohled na Hrubou Skálu, Trosky či Kozákov. Poblíž zámku je také úchvatná skalní průrva s názvem Myší díra, kterou budete procházet, když se rozhodnete dojít až do Lázní Sedmihorky.  Krátké zastavení by mělo patřit také Lesnímu hřbitovu pod Hrubou Skálou, kde jsou pochováni mnozí z obyvatel zdejšího panství. Jsou tu i další zajímavá místa a objekty, ke kterým vede řada značených turistických cest i cyklostezek. Jedna z nich je Zlatá stezka Českého ráje.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hrubá Skála
+420 481 659 111
hrubaskala@eahotels.cz

Štítky

 • Romantické
 • Skály
 • Zámky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Skalní města
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
 • úžasná místa
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.