Hrad Bezděz

Bezděz, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Jednou z dominant Máchova kraje je gotický královský hrad Bezděz. Jeho Velká věž s rytířskou síní je viditelná zdaleka a je tak i dobrým orientačním bodem při toulání se touto půvabnou krajinou.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Architektonický skvost – bezdězská kaple

K hradu vede cesta ze stejnojmenné obce rozkládající se pod vrchem Velký Bezděz, na kterém starobylý objekt stojí. Při stoupání k jeho vrcholu si můžete prostřednictvím kapliček, které lemují cestu, připomenout dobu, kdy hrad sloužil jako klášter a býval cílem zbožných poutníků. Po vystoupání ke hradnímu areálu si prohlédnete jeho nejzajímavější místa a otevře se vám odtud skutečně nádherný výhled do krajiny.

Nádvoří hradu

Prohlídky na hradu Bezděz s průvodcem

Při návštěvě si prohlédnete mohutný královský palác, purkrabský palác jež býval sídlem purkrabího, který hrad spravoval a v době, kdy panovník nebyl přítomen, ho i zastupoval, uvidíte i kapli, jež se řadí k našim nejhodnotnějším architektonickým skvostům rané gotiky. Na Bezdězu vás čeká i útočištná tak zvaná Čertova věž s temnou místností označovanou jako hladomornu. Proč a jak ale temná místnost ve věži vznikla, si nenechejte z úst průvodce při prohlídce ujít. Tato informace se vám bude hodit i při návštěvách dalších podobných objektů. Hrad nabízí celou řadu zajímavých zákoutí a vyhlídek a v sezóně se zejména jeho nádvoří stává dějištěm různých kulturních akcí.

Koncem jednoho z nejkrásnějších měsíců v roce – května bývá pořádán oblíbený a mírně dobrodružný noční výstup na Bezděz. 

Informační centrum

Na hradě je k dispozici informační centrum vč. prodeje suvenýrů.

Tipy na ubytování

Kudy na Bezděz?

Na hrad se dostanete pěšky po červené trase z Doks (cca 6,5 km) nebo ze stejnojmenné obce Bezděz (cca 1,5 km).

Občerstvení

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit lidovou hospodu U Vejra přímo obci Bezděz nebo pro milovníky burgerů pak bistro S láskou Karel, které cestou na hrad rozhodně nemůžete minout. Pod hradem je také několik stánků s rychlým občerstvením.

Něco pro děti

Přímo v obci je k dispozici pro děti poměrně velké dětské hřiště s travnatým podkladem a spoustou prolézaček.

Kde zaparkovat v okolí hradu Bezděz?

Veřejné placené parkoviště je přímo v obci Bezděz.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Okolí je bohaté na přírodní zajímavosti. Zamíříte-li do nedalekých Doks a budete pokračovat asi 2 km na východ od obce, můžete si prohlédnout skalní bloky, s nejvyšším tak zvaných Královým stolcem. K místu se váže pověst, podle které zde rád odpočívat král Karel IV. a dopřával si odtud pěkného výhledu vodní hladinu dnešního Máchova jezera, tehdy rybníka, který založil.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bezděz
+420 723 774 904
bezdez@npu.cz
www.hrad-bezdez.eu

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Hrady
 • Vyhlídky
 • romantické cestování
 • Prohlídky
 • úžasná místa
 • Výlety
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • Turistika
 • amazing places
 • pro seniory
 • se psem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.