Hrad Štramberk

Štramberk, Poodří, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Hrad Štramberk stojí na Zámeckém kopci nad stejnojmennou obcí v podhůří Beskyd. Pozůstatky hradu jsou němými svědky pradávné minulosti, strážní válcová věž nazývaná Trúba nabízí krásný kruhový výhled a celá památka láká návštěvníky na řadu opravdu zajímavých, které se odehrávají v jejích zdech i blízkém okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. dubna 2020

Dominanta hradu – Štramberská Trúba

Kým a kdy byl hrad založen, se přesně neví. Jisté je jen to, že tu stojí zhruba od doby panování Přemysla Otakara II. Dnes si zde můžete prohlédnout zbytky hradního paláce a v nejlépe dochované části, kterou je strážní věž Trúba, se prostřednictvím stálé expozice „1. Cesta do paměti Štramberské Trúby“ seznámit s historií hradu a města Štramberka, dozvědět se spoustu zajímavých informací o samotné Trúbě i to, které významné osobnosti hrad navštívily. Výstava je umístěna v interiéru věže, která slouží také jako rozhledna a nabízí krásný kruhový výhled do okolí. Orientaci usnadňují informační tabule s popisy výhledů. V areálu hradu se často konávají rozličné kulturní a zábavné akce, například hudební vystoupení, výstavy či cestovatelské přednášky.

Na hradě to žije!

Součástí hradního areálu je turistická chata Dr. Hrstky, kde najdete příjemné zázemí a skvělou kuchyni. Pod chatou můžete nahlédnout do druhé nejhlubší rozsedlinové jeskyně v České republice. Vchod se nachází vedle Dřevjanky na hradbách. Dalším objektem je Jaroňkova útulna, která přiléhá k hradní věži v místě horního paláce. Je nejen místem, kde můžete zakoupit vstupenku na Trúbu a pestrou řadu suvenýrů, ale slouží zároveň i jako galerie lidového řemesla a umění. Představí vám práci a výrobky kovářů, řezbářů, k vidění jsou pěkné výrobky z ručního papíru, ručně vyráběná mýdla a mnohé další. Tyto výrobky si zde navíc můžete také zakoupit.

Zahájení sezóny tradičně otevírá Slet čarodějnic a strašidel na Trúbě, kterému předchází Velikonoční hodování, oblibě se těší řemeslné dílny, vystoupení rytířů, předvánoční hodování a celá řada dalších.

Občerstvení

Hlady a žízní zde neumřete. Poseděte můžete v restauraci Dr. Hrstky. Restaurace má i letní terasu a naleznete ji hned u hradu.

Tipy na ubytování

Parkování

Možnost parkování na odstavných parkovištích a na náměstí za poplatek. Parkování zdarma u Arboreta, odkud dojdete ke hradu příjemnou procházkou starou zástavbou a historickým jádrem města.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Štramberk nabízí řadu zajímavostí, unikátní a nádherné je již samotné historické jádro města. Vydat se můžete do Jeskyně Šipka (cesta je ve městě dobře značená) a po prohlídce zamířit do areálu bývalého lomu Kamenárka, kde se nachází přírodní Botanická zahrada. K vidění jsou vápnomilné a teplomilné rostliny včetně ohrožených a chráněných druhů, v jezírkách se daří vodním a bahenním rostlinám. Kombinace bílých skal a zdejšího rostlinstva vytváří výjimečná zákoutí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.