Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Kopřivnice, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Historie kopřivnické továrny Tatra sahá do roku 1850 a řadí se tím k nejstarším automobilkám světa. Seznámit se s touto světově proslulou značkou můžete v Technickém muzeu Tatra Kopřivnice.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. srpna 2020

Od povozů k Rallye Dakar

Ačkoliv se zrod Tatrovky pojí s letopočtem 1850, kdy začal Ignác Šustala vyrábět povozy a drožky, první vůz tehdejšího Rakouska-Uherska, nazvaný Präsident vznikl až v roce 1897. Expozice muzea, které vzniklo v roce 1947 a před přemístěním do nových prostor roku 1997 sídlilo ve vile rodiny Ignáce Šustaly, vás zavede jak do dob dávných, tak do současnosti. Na ploše téměř pěti tisíc metrů čtverečních uvidíte asi šest desítek osobních i nákladních automobilů, které dokládají technický vývoj automobilky. Ve sbírce se představují exempláře vozů, jejichž motory mají natočenou slušnou řádku kilometrů, i prototypy, které se nedočkaly sériové výroby. Vystaveny jsou vozy značky Tatra osobní, sportovní i nákladní, prohlédnout si můžete jednotlivé motory i podvozky.

Uvidíte zde mnohem více

Zajímavostí jsou rovněž poháry a medaile z mnoha různých závodů a soutěží i modely aut, navrátit se do minulých časů můžete prostřednictvím dobových fotografií. Poměrně přesnou představu o tom, jak se vozům zdejší továrny dařilo v zatěžkávacích zkouškách i v provozu si uděláte díky videoboxům, kde jsou promítány krátké filmy s danou problematikou. Dozvíte se řadu zajímavostí i skutečnost, která vám je možná známá – ačkoliv produkce automobilů již zdaleka nedosahuje svého dřívějšího objemu, vozy se v kopřivnické Tatrovce vyrábí dodnes a šíří dobré jméno značky daleko za hranice naší země. Té značky, jejíž konstrukční řešení dílčích částí vozidel byla v některých případech i doslova revolucí v automobilovém průmyslu.

Automobily, vlak, letadlo i sněžný skútr

Muzeum zachycuje historii automobilky Tatra a jejích vozů, však továrna neprodukovala pouze a jen automobily. Můžete zde hledat i původ Slovenské strely, což by ve své době s maximální možnou rychlostí 130km/ho. nejrychlejší vlak československých drah. V muzeu uvidíte rovněž dvojplošník Tatra, nebo sněžný skútr. 

Tipy na ubytování

Emil Zátopek, slavný kopřivnický rodák

V budově muzea si připomenete i slavného kopřivnického rodáka, sportovce Emila Zátopka. Jemu a jeho ženě Daně je věnována expozice mapující jejich život a sportovní úspěchy. Památku Emila Zátopka si můžete připomenout také ve Valašském muzeu v přírodě, v Rožnově pod Radhodštěm, kde na tamním hřbitůvku, tak zvaném „Valašském Slavíně“ odpočívá.

Kudy do muzea?

 • Technické muzeum Tatra Kopřivnice se nachází v centru města, na ulici Záhumenní 367/1.
 • Dostupnost autem – veřejné parkoviště je hned u muzea. 
 • Vlakem - železniční stanice Kopřivnice se nachází v těsném sousedství muzea

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte nedaleký hrad Štramberk a dopřejte si výhled z věže, tak zvané Štramberské trúby. Poté sejděte do malebného historického jádra obce a po jeho prohlídce zamiřte ke známé jeskyni Šipka a odtud do Arboreta a Botanické zahrady Štramberk. Ve Štramberku si nezapomeňte dopřát zdejší vyhlášenou pochoutku – Štramberské uši.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Záhumenní 367
Kopřivnice
+420 556 808 422
recepce@tatramuseum.cz
www.tatramuseum.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Muzea
 • Technické památky
 • když prší
 • Technická muzea
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.