Muzeum Zdeňka Buriana Štramberk

Štramberk, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5.5/10
Autor fotky: zdenekburian.cz

Historie muzea významného malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana ve Štramberku sahá do roku 1992, kdy byla zpřístupněna expozice v budově bývalé tržnice. Muzeum se v roce 2011 přesunulo do domu na náměstí čp. 31, resp. blíže místu, kde malíř vyrůstal.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. srpna 2020

Šipka jako zdroj inspirace

V expozici muzea se prostřednictvím tematicky obměňovaných výstav seznámíte s životem a dílem světově uznávaného malíře pravěku a dobrodružství. Inspirací umělcovy tvorby byla mimo jiné i štramberská jeskyně Šipka, ve které byly objeveny kosterní pozůstatky mnoha pravěkých zvířat a ze které pochází i vzácný nález čelisti neandertálského dítěte. Expozice představuje originály i reprodukce jeho děl, v nabídce jsou aktuálně vydávané tituly s Burianovými ilustracemi. Muzeum pořádá pravidelná setkávání ctitelů malířova díla s bohatým programem.

foto: zdenekburian.cz

Cesta do pravěku jako otázka

V muzeu jsou k dostání pracovní listy, které zabaví zejména dětské návštěvníky. Odpovědi na otázky, např. Jaký je název a stručný obsah slavného filmu režiséra Karla Zemana z roku 1955, natočeného podle obrazů Zdeňka, dává expozice a pozornému návštěvníkovi nemohou uniknout. 

foto: Palickap

Nenechte si ujít Štramberské uši

Ve Štramberku byste si neměli nechat ujít ochutnávku tak zvaných Štramberských uší, pochoutky snoubící v sobě vůni medu a koření. Kromě klasiky si můžete pochutnat také na dobrotě s příchutí ořechů, madlí nebo čokolády. Zakoupíte je například ve zdejších prodejnách se suvenýry. Pokud vám vyhládne, můžete navštívit třeba útulnou restauraci Prosek, která je vzdálená jen pár minut chůze od centra města. Dětem je tu k dispozici herní koutek se spoustou hraček a vítáni jsou i vaši pejsci.

Tipy na ubytování

Vlakem do muzea a hezký tipy na výlet

Vlakem se dostanete do Štramberka a je zde opravdu co vidět. Nádraží je sice na okraji Štramberku, ale to rozhodně nevadí. Hned u nádraží se můžete napojit na Lašskou naučnou stezku, která Vás zavede jak do Muzea Zdeňka Buriana, tak do Národních sadů, na hrad Štramberk,  na vrchol Bílé hory s rozhlednou či do přírodní Botanické zahrady, která se rozkládá v bývalém vápencovém dole. Trasa je dlouhá asi 6 km, je na ní umístěno 13 tematických tabulí.

Kde zaparkovat

Možnost parkování na odstavných parkovištích a na náměstí za poplatek, parkování zdarma u Arboreta.

Poloha na mapě

 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.