Rozhledna Súkenická - Čarták

Velké Karlovice, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10

Hraniční přechod z Moravy na Slovensko, Bumbálku, zná každý. Ne všichni však vědí, že tam mohou vystoupat na novou rozhlednu Soukenická (Čarták).

Autor článku: Radomír Němeček, 13. srpna 2020

Když je pěkně, uvidíte z Čartáku i západní Tatry

Na vrchu Čarták 952 m.n.m. můžete zavítat na stejnojmennou rozhlednu. Třeba vám výstup na ni zpestří cestu z Moravy na Slovensko či zpět. Nalézá se totiž nedaleko lokality Bumbálka, známého hraničního přechodu. Betonová stavba je obložena smrkovým dřevem, aby zapadala do krajiny. Dominuje Vsetínským vrchům. Slouží jako telekomunikační věž i jako rozhledna. Nejprve u ní přejdete dřevěný můstek. Za ním vás čeká 6 schodů a ocitnete se ve vchodě. Pak musíte vystoupat 132 schodů točitým schodištěm. Osmiboká vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 26 m. Z Čartáku uvidíte Javorníky, Radhošťský hřeben, Beskydy, Lysou horu, Velkou a Malou Fatru. Když budete mít štěstí, tak spatříte i Západní Tatry.

Pramen Vsetínské Bečvy

Pokud půjdete k rozhledně pěšky, můžete se zastavit na zajímavém místě pod vrchem Trojačka. Je to upravený pramen Vsetínské Bečvy. Najdete ho 200 m od žlutě značené turistické trasy.

Zastavte se v pralese Salajka

Zhruba půl kilometru od Bumbálky můžete nahlédnout do beskydského pralesa Salajka. Rezervace leží v nadmořské výšce nad 700 metrů a roste v ní smíšený bukový porost a staré jedle. Jsou vysoké až přes 50 metrů. Rostou zde však i jiné stromy. Jako smrk ztepilý, jasan ztepilý nebo jeřáb ptačí. Uvidíte i zajímavé rostlinstvo jako kapradiny, houby, včetně dřevokazných. Z Bumbálky se do pralesa dostanete po žluté turistické cestě. 650 metrů od osady Salajka se nachází silný pramen vody podchycený korýtkem. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Na Bumbálce se můžete občerstvit v restauraci Motorestu – penzionu RG4. Nebo můžete dojít z Bumbálky opačným směrem po červené turistické cestě do Masarykovy chaty. Vzdálenost je 1,5 km z rozcestí na Bumbálce. 

Přístupnost

Pokud se z Bumbálky vydáte k rozhledně pěšky, vede tam turisticky značená trasa. Má název Partyzánská cesta Jana Ušiaka. Nejprve půjdete po červené, dále po žluté turistické cestě po šotolině. Stoupání je strmé, vzdálenost 1,3 km.

Parkování

Můžete zaparkovat na Bumbálce, kde je rozlehlé parkoviště. Pokud se však chcete dostat k cíli blíž, můžete před hraničním přechodem Bumbálka odbočit k hotelu Soukenická. Tam lze nechat auto na parkovišti Hlavatá. Odtamud je to k rozhledně pouhých 200 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

K přírodnímu biotopu v Horní Bečvě
Z Bumbálky můžete dojet do Horní Bečvy. Vzdálenost je necelých 12 km. Objevíte tam koupaliště, které nepotřebuje k údržbě žádnou chemii. Čistotu vody zajišťuje vodní život. Probíhá to tak, že voda je z koupaliště přečerpána do nádrže, kde jsou vodní rostliny a živočichové. Vodu přirozeným způsobem biologicky vyčistí. Ta se pak vrací zpátky potůčkem. Na koupališti je  pro děti brouzdaliště, plavecká část je hluboká 2,5 m. Dno a stěny tvoří zelená fólie. Do vody vstupujete pozvolna, můžete se přidržovat zábradlí. Koupaliště má rozlohu více než 800 čtverečných metrů. Koupat se tu může 200 lidí. Psi sem nesmí.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.