Pustevny

Prostřední Bečva, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pustevny jsou jedním z turisticky nejatraktivnějších míst Beskyd. Areál, který byl vyhlášen v 90. letech národní kulturní památkou, leží asi 20 km od Rožnova pod Radhoštěm. Můžete sem zamířit pěšky, na kole, nebo lanovkou z Trojanovic od hotelu Ráztoka.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. srpna 2020

Pustevny, ozdoba Beskyd

Areál Pusteven je spojován zejména se jménem architekta Dušana Jurkoviče, neboť nesou jeho nezaměnitelný rukopis. Již v polovině 18. století stála v krásném místě nedaleko dřevěné radhošťské kaple pustevna, ve které poslední poustevník zemřel kolem roku 1784. Ačkoliv pustevnictví bylo oficiálně zrušeno, objektu zůstalo jméno Pustevna. Ke konci 19. století členové turistického spolku koupili poblíž již rozpadlé Pustevny pozemek, na kterém vystavěli útulnu Pústěvna, a Šumná, později přibyla Maměnka a Libušín. Po jejich rozšíření se proměnily v restaurace a hotel. V novodobé historii byla jejich údržba opomíjena, což se odráželo na jejich stavu. Po velké rekonstrukci v druhé polovině 90. let však získaly nazpět svou malebnost a krásu a návštěvníkům mají co nabídnout. 

Krásný a nešťastný Libušín

Zejména Libušín se těšíval velké návštěvnosti a typické borůvkové knedlíky tu chutnaly přímo báječně. Bohužel právě tento nádherný objekt podlehl v roce 2014 ničivým plamenům, které spolykaly díla nevyčíslitelné umělecké hodnoty. Snaha jej znovu vzkřísit možná byla korunována úspěchem, ale nikdy už nevrátí například kresby, na nichž se podílel Mikoláš Aleš a které vymaloval do zdobného interiéru Libušína malíř Karel Štapfer. Dnes se můžete podívat na nově postavený Libušín. 

Občerstvení

Okolí Pusteven je celoročně oblíbeným místem odpočinku a turistiky. V areálu Pusteven je velká nabídka možností občerstvení. Můžete si dá něco dobrého v některém ze stánku rychlého občerstvení. My jsme zvolili restauraci Koliba U Záriša a byli jsme spokojeni. Je tedy pravda, že bylo hodně plno. 

Tipy na ubytování

Kudy na Pustevny?

  • Lanovkou z Trojanovic. Lanovka vás vyveze až na vrchol. V blízkosti lanovky je záchytné parkoviště
  • Pěšky po zelené turistické trase z Trojanovic přes Radegast.

Parkování na Pustevnách

V těsné blízkosti Pusteven je k dispozici velké placené parkoviště.

Tip na výlet

Vydejte se z Pusteven na horu Radhošť, která je symbolem tohoto krásného kraje. U sochy pohanského boha Radegasta se můžete občerstvit u malého dřevěného kiosku s venkovním posezením. Další úsek cesty vás přivede na vrchol Radhoště, odkud je nádherný pohled na beskydská panoramata, Javorníky, Vsetínské vrchy a dohlédnout můžete i na Tatry a malou Fatru. Můžete zde obdivovat poutní kapli Slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, před kterou stojí jejich sousoší. 

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.