Hrad Lukov

Lukov, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Rozlehlou zříceninu hradu Lukov navštívíte ve Zlínském kraji nad obcí Lukov. Rozlohou jde o jednu z největších na Moravě.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. srpna 2020

Trocha z historie hradu

Počátky hradu v oblasti Hostýnských vrchů sahají do první třetiny 13. století. V držení ho měl krátce i Karel IV., později např. Šternberkové. Za česko-uherských válek hrad dobylo a vypálilo vojsko krále Matyáše Korvína. Pak byl přestavěn a rozšířen. Další pohromou byli Švédové, kteří Lukov vyrabovali a zapálili. Postupně ztrácel na významu, od konce 18. století je veden jako zřícenina.

foto: hradlukov.cz

Areál obnovují nadšenci

Pokusy o záchranu areálu byly zahájeny koncem 20. století archeologickým výzkumem. Byly objeveny i fragmenty pravěké keramiky. O obnovu se od roku 1983 trvale snaží lidé z Hnutí Brontosaurus a od roku 1990 Spolku přátel hradu Lukova.

foto: hradlukov.cz

Okouzlí vás atmosféra zříceniny

Hrad je tvořen dvěmi celky, horním a dolním hradem. Spojuje je pilířový most. Pohltí vás atmosféra dávné historie. Budete obdivovat zrekonstruované objekty západního paláce, kruhové kvádrové věže, vstupní věže, pilíře mostu i vlastní most, obvodovou hradbu jádra a kouzelnou přírodu.

Organizované skupiny mohou na objednávku absolvovat prohlídku s výkladem průvodce.

Tipy na ubytování

Prohlédněte si expozice

V přízemí i ve sklepení západního paláce a ve vstupní věži najdete expozice. Přibližují historii hradu, archeologické nálezy, období renesance. Interaktivně se připomíná dobývání hradu. Poslední expozice ve věži popisuje příběh záchrany hradu.

foto: hradlukov.cz

Zábava pro děti

V areálu dolního hradu (předhradí) najdete dětské hřiště s herními prvky a lavičkami.

Na nejvyšším místě dolního hradu je vyhlídková věž

Na nejvyšším místě hradního areálu se nachází věž Stojanka, na kterou můžete vystoupat po schodech. Nahoře je ochoz s panoramatickou mapou pro orientaci. V okolí hradu je také řada studánek. 

Občerstvení

Na dolním hradě, v Domě Rudolfa Matouše, je provozovna rychlého občerstvení. Zde mj. zakoupíte piva Lukreciino dědictví a Valdštejnův poklad z Pivovaru Rohozec, který tato piva vaří jen pro Lukov.

Jak na hrad a parkování

Z Lukova od parkovacích odstavných ploch pod hradem se vydáte po červeně značené Cyrilometodějské stezce a půjdete ke zřícenině necelý kilometr. Můžete jít také delší trasou, a to od rozcestníku Pod hradem zeleně značenou Naučnou stezkou Lukov, která vede do cíle kolem zajímavých pískovcových skalních útvarů Králky. Cestu, kterou jste zvolili pro výstup, můžete ke svému autu nahradit tou druhou. 

Poloha na mapě

Tipy na další výlet yv okolí

Z Lukova se autem vydejte na výlet do Zoo ve Zlíně a na zámek Zlín - Lešná. Jsou to jen tři kilometry po cyklostezce. V prostorách zámeckého parku uvidíte tradičně chovaná zvířata. Jsou tu sloni, žirafy, lvi, tygři, mají tu gorily, tučňáky i nosorožce a mnoho dalších živočichů. Zvířata jsou k vidění v jednotlivých expozicích: Afrika, Asie, Austrálie, Amerika, Okolí zámku a Botanika. Můžete si prohlédnout i přilehlý zámek Lešná, který na konci 19. století postavil rakouský hraběcí rod Seilernů. Zámek vybudovali poté, co hrad Lukov už byl pro ně neobyvatelný. Vydáte se na prohlídku buď v základním nebo rozšířeném okruhu. Budete překvapeni, jak luxusně byl zámek vybaven. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lukov
+420 608 568 142
sprava@hradlukov.cz
www.hradlukov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Vyhlídky
 • Hrady
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Zříceniny
 • Romantická místa
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.