Hrad Lukov
Lukov, Východní Morava

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Rozlehlou zříceninu Hradu Lukov navštívíte ve Zlínském kraji, tři kilometry od obce Lukov. Rozlohou jde o jeden z největších hradů na Moravě.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. srpna 2020

Trocha z historie hradu

Počátky zeměpanského hradu v oblasti Hostýnských vrchů sahají do 13. století. V držení ho měl i Karel IV., prodal ho však Matoušovi ze Štemberka. Postupně se na Lukově střídali majitelé, převážně Štemberkové. Za česko-uherských válek hrad vypálilo vojsko krále Matyáše Korvína. Poničili ho i Švédové za třicetileté války. Pak byl renesančně přestavěn. V roce 1609 Lukov vyženil Albrecht z Valdštejna. Posledním držitelem byl Jan Fridrich ze Seilern-Aspangu. Od konce 18. století je hrad veden jako zřícenina. 

foto: hradlukov.cz

Okouzlí vás atmosféra zříceniny i přírody

Zřícenina gotického hradu vás upoutá svým rozsahem a romantickým vzezřením už u vstupu. Půjdete po zachovalém pilířovém mostě a pak vstupní branou. Při procházce hradem můžete sledovat přírodní krásy a pohltí vás atmosféra dávné historie. Můžete si prohlédnout zachovalé zbytky staveb, věží i hradeb. V okolí uvidíte například skalní stěny, které tvořily přirozenou obranu hradu. Jsou to Malá, Velká a Zamrzlá věž.  O zříceninu se už řadu let stará Spolek přátel hradu Lukova. Jeho členy možná při návštěvě uvidíte. Provádějí zde hlavně stavebně konzervační práce a archeologický výzkum.

Organizované skupiny mohou absolvovat prohlídku s výkladem průvodce.

Zavítejte ke starému dubu

Na jižním úbočí hradu roste 300 let starý Valdštejnův dub, který tam slavný majitel hradu Albrecht z Valdštejna zasadil. Vyhledávaný je rybník Bezedník, který objevíte v lese pod zříceninou.

Sklepení hradu ukrývá poklad

Jedna z mnoha místních pověstí říká, že sklepy zříceniny ukrývají poklad. Ten tam měl zazdít zedník pro hradního pána ze Štemberka, když se vydal na válečné tažení, ale už se z něj nevrátil. Poklad dosud nikdo přes různé snahy neobjevil. Sklepení si můžete prohlédnout, zaujme vás v něm zajímavá expozice. Pěkná je také vyhlídka z Lukova.

foto: hradlukov.cz

Kousek od hradu je vyhlídková věž

Necelých 200 metrů od hradu se nachází věž Stojanka, na kterou můžete vystoupat po dřevěných i kamenných schodech. Nahoře je ochoz s panoramatickou mapou pro orientaci. V okolí hradu je také řada studánek.   

Občerstvení

Před mostem na hrad Lukov najdete objekt rychlého občerstvení, prohlédnete si také orientační mapu zříceniny. Ochutnat můžete piva s příběhem – Lukreciino dědictví a Valdštejnův poklad z Pivovaru Rohozec, které piva vaří jen pro Lukov. 

Zábava pro děti

Zhruba 170 metrů od zříceniny najdete u Naučné stezky Lukov dětské hřiště s několika herními prvky a lavičkami, kde si můžete odpočinout. 

Jak na hrad

Z Lukova od parkovacích odstavných ploch pod hradem se vydáte po červeně značené Cyrilometodějské stezce a půjdete ke zřícenině necelý kilometr. Můžete jít také delší trasou, a to od rozcestníku Pod hradem zeleně značenou Naučnou stezkou Lukov, která vede do cíle kolem zajímavých pískovcových skalních útvarů Králky. Cestu, kterou jste zvolili pro výstup, můžete ke svému autu nahradit tou druhou. 

Upozornění

Výlet na Hrad Lukov je nenáročný. Zvládnete ho i s dětmi, jen je třeba dbát na bezpečnost, a to jak ve skalách, tak na zřícenině. Pohyb psů po areálu je povolen pouze na vodítku a s náhubkem. V areálu dolní části hradu jsou za poplatek k dispozici toalety. Fotografování a filmování s pomocí dronu je zakázáno a dron nesmí nad hradem létat. 

Parkování

Pod hradem je parkoviště, řiďte se pokyny provozovatelů, které najdete na informační ceduli.   

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Lukova se autem vydejte na výlet do Zoo a na zámek Zlín - Lešná. Jsou to jen tři kilometry. V prostorách zámeckého parku uvidíte tradičně chovaná zvířata. Jsou tu sloni, žirafy, lvi, tygři, mají tu gorily, tučňáky i nosorožce a mnoho dalších živočichů. Zvířata jsou k vidění v jednotlivých expozicích: Afrika, Asie, Austrálie, Amerika, Okolí zámku a Botanika. Můžete si prohlédnout i přilehlý zámek Lešná, který od 18. století až do roku 1945 obýval rakouský hraběcí rod Seilernů. Zámek vybudovali poté, co hrad Lukov už byl pro ně neobyvatelný. Vydáte se na prohlídku buď v základním nebo rozšířeném okruhu. Budete překvapeni, jak luxusně byl zámek vybaven.  
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lukov
+420 608 568 142
sprava@hradlukov.cz
http://hradlukov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Vyhlídky
  • Hrady
  • Cestování se psem
  • Pro rodiny s dětmi
  • Amazing places
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Zříceniny
  • Romantická místa
  • Pro dva
  • Architektonické památky
  • Pro seniory
  • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Východní Morava

Vyberte si ubytování

Penzion Rudolf

Českolipsko - Jizerské hory Liberec

0/10
Cena od 320 Kč do 370 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více