Radegast

Dolní Bečva, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5/10

Málokdo ví, kdo je Radegast. Pohanského boha slunce, hojnosti a úrody ale znají dokonale v Moravskoslezském kraji. A to nejen kvůli tomu, že se tak nazývá nejznámější místní pivo. Mezi Pustevnami a vrcholem Radhoště najdete jeho sochu. Je přitažlivou turistickou atrakcí.

Autor článku: Petr Kouba, 16. října 2020

Socha je v polovině cesty mezi Pustevnami a Radhoštěm

Boha slunce, hojnosti a úrody najdete v sedle mezi Pustevnami a Radhoštěm v nadmořské výšce 1115 m. Tyčí se přesně nad polovinou cesty mezi těmito lokalitami. Dozvíte se, že nejdříve byla socha vytesána ze dřeva. Věrozvěsti Cyril a Metoděj však přikázali původní sochu pohanů prý strhnout a spálit. Pohanští kněží ji však údajně zachránili a ukryli. Nikdo dodnes neví, kde. Současné soše dal primární vzhled akademický sochař Albín Polášek z Frenštátu pod Radhoštěm.

Jak vypadá Radegast

Poláškovu podobu si socha zachovává řadu let. Má mužské tělo, tvář vám bude připomínat lva. Hlava s přilbicí vypadá jako hlava s býčími rohy. V pravé ruce drží Radegast roh hojnosti a v levé sekeru. Původní socha z betonu a kameninové drti vážila 1,5 tuny a měřila 3 metry 20 centimetrů. Stála na kopci od roku 1931. Podléhala však zkáze. I když prošla restaurováním, stále to nebylo ono. Uvidíte, že současná žulová varianta se stejnými parametry je pro sochu nejlepší. Aktuální podobu jí vtiskl pod vedením akademického sochaře Miroslava Machaly kameník Jan Sobek. Žula se osvědčila. Odolává nepříznivým klimatickým podmínkám. A vy se můžete u boha hojnosti třeba na památku vyfotit.

Občerstvení

U sochy Radegasta je stánek s občerstvením. Další možnosti jsou na Pustevnách. Doporučujeme restauraci Koliba U Záriša.

Tipy na ubytování

Jak k soše Radegasta

 • Z parkoviště na Pustevnách půjdete k soše Radegasta pěšky necelé 1,5  km po zelené turistické trase. Od rozcestí Pustevny kopíruje Naučnou stezku Radegast. Trasa na mapě
 • Pokud pojedete na Pustevny lanovkou, od Jurkovičových objektů se vydáte k soše po zelené rovněž. Odtud půjdete k Radegastovi 1,3 km. Trasa na mapě

Parkování

 1. Autem na Pustevny dojedete přes Rožnov pod Radhoštěm a Prostřední Bečvu. Nahoře najdete velkokapacitní parkoviště.
 2. Můžete však využít dopravu lanovou dráhou Ráztoka – Pustevny. Budete mít romantičtější zážitek. V takovém případě pojedete do Trojanovic a necháte auto na parkovišti Ráztoka pod lanovkou.

Poloha na mapě

Kam dále na výlet

Prohlédněte si typickou Jurkovičovu architekturu
V osadě Pustevny vás upoutá typický vzhled beskydských dřevěných staveb, na kterých nechal svůj charakteristický rukopis slovenský architekt a etnograf Dušan Jurkovič. Prohlédnete si nejznámější objekty, jako jsou Maměnka, Tanečnica, Šumná. Uvidíte sto let starou dřevěnou valašskou zvoničku. I ji na Pustevnách projektoval proslulý Jurkovič. Zdobí ji barevné ornamenty.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Dolní Bečva
+420 571 657 407
beskydy@nature.cz
www.nature.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Sochy
 • Příroda
 • pro dva
 • Památníky
 • Hory a pohoří
 • pro seniory
 • CHKO
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.