Čertovy Skály na Valašsku

Lidečko, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Tedmek CC BY-SA 3.0

Pískovcové skály u obce Lidečko na Valašsku září bíle již z dálky. Staly se oblíbeným místem horolezců i turistů v údolí řeky Senice. Obě zájmové skupiny lidí totiž svým přírodním uspořádáním uspokojí.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Skalní masiv má dvě tváře

Populární skalní útvar na Valašsku je dlouhý 150 metrů a některé ze skal dosahují až 25 metrové výšky. Celý masiv má pro návštěvníky výhodu dvou tváří. Část, která se vypíná nad řekou Senicí, má vyloženě horolezecký charakter. Sami uvidíte, že bývá horolezci doslova obležena. Lézt zkoušejí i začátečníci. Pokud patříte mezi tyto nadšence, čekají vás parádní zážitky. Z druhé strany vede skalním masivem turistické stezka. Odtud jsou vrcholky dobře viditelné a můžete se pohodlně kochat jejich krásou. Nejvyšší jsou skály Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka.

foto: Radim Holis

Legenda zmiňuje neúspěšného čerta

Podle pověsti měl údolí nad řekou během jedné noci přehradit čert skalní stěnou. Do svítání to však nestihl, prohrál sázku s místním mlynářem, a tak zde zůstala jen nedotčená pískovcová deska.

Nad skalami bývalo hradiště

Vrch Kopec na skalami je vysoko 699 m n. m. Kdysi zde bývalo hradiště. Mělo oválný tvar, zbytek valu se nachází na západním okraji. Archeologické nálezy ukazují, že zde žili lidé kultury lužických popelnicových polí. Objevena však byla i pozdější kultura doby halštatské.

foto: Tedmek

Tipy na ubytování

Přírodní památka Kopec

Vrchol Kopce je přírodní památkou. Nachází se zde komplex jeskyní. Vznikly sesuvem pískovců podél puklin. Nejdelší z dvanácti objevených je jeskyně Naděje, dlouhá 10 m. Jde o vzácné zimoviště netopýrů – velkého a ušatého. Dovnitř můžete nahlédnout přes kovovou mříž. Kamenné bloky jsou stále v pohybu, a tak by návštěva jeskyně mohla být potenciálně nebezpečná. 

Jak zabavit děti

U parkoviště pod skalami najdete dětské hřiště.

Občerstvení

U Čertových skal se sice nachází stejnojmenný motorest, ten je však v roce 2020 v rekonstrukci. Před výletem si tedy radši ověřte, zda byl, či nebyl již zprovozněn. Počítejte s tím, že je dobré si občerstvení přibalit s sebou. Cestou ke skalám narazíte na turistický přístřešek. Na oběd si můžete zajet do nedalekého Pulčína, kde je k dispozici Western Saloon U Vilíka.

Autobusem

Můžete do Lidečka dojet také autobusem ze Vsetína. Vystoupíte na zastávce Čertovy Skály.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat přímo pod skalami na přilehlém parkovišti. Z parkoviště se ke skalám pohodlně dostanete. Začíná zde Naučná stezka Vařákovy paseky. Díky ní skalami také projdete, pokud jste nepřijeli zrovna vyzkoušet horolezecké schopnosti.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pískovcový labyrint nad Pulčínem
Nedaleko Lidečka je obec Pulčín, kam se můžete vypravit a doplnit si skalní výlet ještě prohlídkou labyrintu Pulčínských skal. Největší skalní město v moravských Karpatech je úchvatné a nachází se ve výšce 600 až 750 m n. m. Obrovské balvany se rozprostírají na úbočí vrcholu Hradisko neuspořádaně v délce až 250 metrů a vysoké jsou kolem 20 metrů. Mezi nejznámější patří skály Pět kostelů, Izby nebo Zámčisko. V zimě se zde tvoří nádherné ledopády. Dříve tu stál středověký hrad Pulčiny, který připomínají už jen schody vytesané ve skále.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lidečko
+420 571 458 237
infocentrumpulcin@seznam.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Výlety
  • Příroda
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Vyhlídky
  • Skály
  • Skalní města
  • Romantická místa
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Morava

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.