Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti
Dolní Bečva, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Zděná, šindelem obložená kaple sv. Cyrila a Metoděje zdobí 1129 m vysokou horu Radhošť. Spolu s Pustevnami a sochou pohanského boha Radegasta tvoří trojici památek, za kterými putují lidé nejen z Čech, ale i ze zahraničí.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. srpna 2020

Byzantský styl cyrilometodějské kaple

Základní kámen byl vysvěcen v roce 1896 a o dva roky později, 11. září 1898 vysvětil již hotové dílo olomoucký arcibiskup Theodor Kohn. Kaple je vystavěná ve stylu byzantských staveb, což byl záměr architekta Skibinského, který ji navrhoval tak, aby symbolizoval byzantský původ obou věrozvěstů. Původní kamenná stavba je obložena šindelem a s později přistavěnou zvonicí je nádhernou ozdobou vrcholu Radhoště.

foto: Pavel Špindler

Skvost vrcholu Radhoště

U kaple je na kamenném podstavci umístěno bronzové sousoší obou světců a kamenný kříž, který provází pověst, podle které sv. Cyril a Metoděj zrušili pohanské uctívání boha Radegasta a postavili zde první kříž. Současný kříž nahradil původní dřevěný a pozdější kamenný z roku 1805. Nad vchodem do kaple si můžete přečíst nápis „Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Metoděj.“ Okna zdobí barevné vitráže s postavami svatých. Spatříte mezi nimi svatou Ludmilu, svatého Václava, svatého Jana Nepomuckého, svatou Hedvika a vitráže zobrazující výjevy ze života svatého Cyrila a Metoděje. V kapli byl umístěn mramorový cyrilometodějský oltář, ke kterému přibyl pravý boční oltář pro vzácný obraz Liebscherovy Valašské Madony, který v současnosti nahrazuje kopie malíře Otakara Pavlovského. V protilehlém oltáři byl umístěn obraz Piety. Celý interiér působí uklidňujícím dojmem a návštěva kaple, která je skvostem na vrchu Radhoště, je příjemnou zastávkou po výstupu na vrchol posvátné hory. 

foto: Harold

Radhošť – prastaré poutní místo

Na sklonku léta v rámci tradiční poutě míří na Radhošť poutníci. V září roku 2013 si připomněli již 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a součástí této velkolepé pouti byla i mše svatá, kterou sloužil kardinál Dominik Duka.

Kde se občerstvit?

Kromě duchovního zážitku vám Radhošť nabídne ze svého vrcholu nádherné výhledy do kraje. Cestou od Pustven budete míjet sochu pohanského boha Radegasta, kolem kterého míří trasa k vrcholu Radhoště. Nejbližší možnost odpočinku a pochutnání nabízí restaurace nedalekého hotelu Radhošť. Rychlé občerstvení si můžete dopřát v kiosku u sochy Radegasta a navštívit můžete také restauraci hotelu Maměnka a od ní asi 150m vzdálenou Kolibu Valaška.

Kudy ke kapli a parkování

Ke kapli a na Radhošť se dostanete pěšky z Pusteven, kde můžete zaparkovat váš vůz nebo se vyjet lanovkou z Trojanovic. Z Pusteven vede ke kapli modře značená hřebenovka přes vrchol a sochu Radegasta až na Radhošť. Délka trasy je 4 km a vede převážně po zpevněné cestě. Pokud máte rádi klidnější cesty, zkuste vyrazit po Lesní naučné stezce Rahošť. Toutu cestou jsme kdysi šli, když ještě nebyla stezkou naučnou a jedná se o velmi hezkou procházku lesem. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte vyhlášené Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, ve kterém můžete nahlédnout do časů našich předků prostřednictvím expozice Dřevěného městečka, Mlýnské doliny a Valašské dědiny.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Dolní Bečva

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Romantická místa
  • Pro dva
  • Hory a pohoří
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Vyberte si ubytování

Penzion Dita

Královéhradecko Teplice nad Metují

9/10
Cena od 420 Kč do 450 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více