Valašské muzeum v přírodě - skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy - Valašsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Valašské muzeum (skanzen) v Rožnově pod Radhoštěm, označovaném za srdce Moravskoslezských Beskyd, krásně zapadá do krajiny pod hřebenem vrchu Radhoště. Návštěva skanzenu vás navrátí do dob předků, kdy život byl těžký i jednoduchý zároveň.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. srpna 2020

Navštivte překrásný skanzen - oáza klidu a pohody

Muzeum tvoří expozice Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská Dědina. Spojuje je jedno – malebnost prastarých roubených stavení citlivě zasazených do zdejšího krásného koutu přírody a vytvářející skutečnou oázu klidu a pohody. Uvidíte malé chaloupky, ve kterých žili obyčejní a nepříliš majetní lidé i velká hospodářská stavení, mlýny, lisovnu, pily, úly a mnohé další. Většina vystavených exponátů je dodnes plně funkčních. Valašské muzeum v přírodě není ale jen neživým skanzenem, nýbrž místem, které stále žije. V hlavní sezóně se tu konají vždy o víkendu různé akce folklorního rázu, oblibě se těší řemeslné programy i ukázky lidových obyčejů, které připomínají tradice a život na Valašsku.

foto: nmvp.cz

Dřevěné městečko a Valašský Slavín

Dřevěné městečko představuje způsob života malého města od poloviny 19. století po první čtvrtinu dvacátého století. V expozici poštovního úřadu můžete nejen využít nabízených poštovních služeb, ale i zakoupit řadu zajímavých suvenýrů. V městečku si můžete prohlédnout budovu rožnovské radnice, která byla prvním objektem muzea, sýpky z Prostřední Suché a Heřmanic, soukenické stodůlky ze Štramberka a mnohá další starobylá stavení. Pozoruhodný je dřevěný kostel sv. Anny z Větřkovic, který je kopií vyhořelého kostela ve Větřkovicích. Kolem něho se rozkládá hřbitůvek, přezdívaný Valašský Slavín. Je místem posledního odpočinku řady významných osobností, jejichž život byl nějakým způsobem spjat s Moravským Valašskem a které se zasloužily o jeho povznesení a rozkvět. Najdete zde náhrobky známých umělců, mezi jinými například spisovatele Jana Karafiáta, autora známých Broučků, poklonit se můžete památce bratrů Jaroňkových, kteří se zasloužili o založení Valašského muzea, další z náhrobních kamenů vám připomenou slavného sportovce Emila Zátopka a řadu dalších.

foto: nmvp.cz

„Mladá“ Mlýnská dolina

Tato expozice je nejmladší součástí Valašského muzea, zpřístupněna byla teprve v roce 1982. Představuje zejména technické stavby poháněné vodou – mlýn, pilu, valchu, stojí zde ale i původní originální lisovna oleje ze 17. století. Spatřit můžete stavení stodoly z Velkých Karlovic, kovárnu z  Horní Lidče, typickou beskydskou zvonici a řadu dalších pěkných objektů, seznámíte se s expozicí dopravních prostředků, využívaných v lesnictví, zemědělství, při rozličných řemeslných činnostech, přepravě osob i nákladů.

nmvp.cz

Tipy na ubytování

Valašská dědina stále žije

Nejrozsáhlejší částí muzea je Valašská dědina, připomínající tradiční beskydskou vesnici. U mnoha roubených stavení se rozprostírají upravené zahrádky a políčka, na kterých se daří tradičním druhům zeleniny, ovoce i květinám.  Nedílnou součástí života dědiny jsou živá hospodářská zvířata, potkat tu můžete klasický koňský povoz a přes cestu vám přeběhne houf kačen. V expozici Valašské dědiny jsou hospodářské usedlosti, mlýn, kovárna i obytné domy s interiéry zvoucí vás na návštěvu a vypovídající o způsobu žití a bydlení předchozích generací.

foto: nmvp.cz

Stylové pochutnání

V areálu najdete rovněž pohostinství. Hospoda „Na posledním groši“ coby původní Žingorova chalupa stávala na rožnovském náměstí, avšak pro její celkovou zchátralost byla vytvořena tak zvaná účelová kopie. Odpočinek a velmi příjemné a stylové pochutnání nabízí rovněž hostinec U Vašků, který je umístěn ve starém měšťanském roubeném domě z 1. poloviny 17. století, který je nejen nejstarším svého druhu ve Valašském muzeu, ale zároveň i nejstarší roubenou stavbou na Moravě.

Kudy k rožnovskému skanzenu?

Muzeum je dobře přístupné z centra i okrajových částí Rožnova pod Radhoštěm.

Parkování

Parkování (placené) v blízkosti areálu v ulici Palackého.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V sousedství Valašského muzea se nachází historická Jurkovičova rozhledna. Stavba jako z pohádky. K rozhledně se pohodlně dostanete od parkoviště (stejné parkoviště pro rozhlednu i Valašské muzeum) po zelené trase. Trasa je dlouhá 1,1 km. Více zde

Základní údaje

Kontaktní údaje

Palackého 634
Rožnov pod Radhoštěm
+420 571 757 111
muzeum@vmp.cz
www.vmp.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • lidová architektura
 • pro rodiny s dětmi
 • Romantická místa
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Památkové zóny
 • pro dva
 • Vodní mlýny
 • Zahrady a parky
 • Památné budovy
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.