Rozhledna Poledník - za nádhernými výhledy na šumavské vrchy

Prášily, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Rozhlednu Poledník naleznete nedaleko Prášil v srdci Národního parku Šumava v nadmořské výšce 1315 m.n.m. Rozhledna je názorným příkladem někdejšího vojenského objektu, který za komunistické totality sloužil jako strategický bod moci v přísně střeženém pohraničním pásmu. K rozhledně Poledník se dostanete z Prášil kolem Prášilského jezera. Čeká vás dlouhé stoupání. Cestou spatříte i co dokázal před lety napáchat Kyril.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. července 2020

Rozhledna byla dříve součástí vysoce střeženého vojenského prostoru

Původně radarovou stanici nechali vystavět představitelé moci v Československé socialistické republice v boji proti imperialismu. A to na vrchu Poledník v 60. letech minulého století.  Věž sloužila jako vojenská elektronická ostraha hranice a jako radarová rušička a odposlech rozhlasových stanic na západě. Sledovala i letový provoz v sousední SRN. Fungovala v rámci přísného vojenského utajení a nebyla ani na mapách.  V roce 1998 se z radarové stanice po rekonstrukci stala rozhledna pro veřejnost. Je vysoká 37 metrů.

Rozhledna v celé své kráse

Co na rozhledně uvidíte

Stavba je rozhodně architektonicky zvláštní, těžko definovatelná, což nejlépe posoudíte přímo v místě. Zadrátovanou minulost  připomíná zajímavá expozice, kterou zde objevíte.

  • V přízemí rozhledny naleznete Informační centrum Šumavy se zajímavou expozicí
  • V prvním patře najdete jak vypadal pult pro obsluhu odposlechové stanice a rušičky televizního a radiového signálu vysílačů, které byly umístěny za státní hranicí.
  • Ve druhém patře se dozvíte zajímavé informace o historii vrchu Poledník
  • Ve třetím patře si prohlédnete a dozvíte jak probíhala v socialistickém Československu ostraha státní hranice se západem.
Expozice jak se chránila státní hranice

Těšte se krásný výhled do okolí

Čtvrtým patrem je už samotná vyhlídková plošina. Abyste se sem dostali, vystoupáte z přízemí rozhledny po 227 schodech a následně po úzkém a strmém žebžíku až na zmíněnou vyhlídkovou plošinu. Odtud uvidíte řadu šumavských vrcholů. Vyznat se v jednotlivých vrcholcích vám pomohou informační panely, na nichž jsou vrcholy popsány. Za příznivého počasí dokonce uvidíte i vzdálené Alpy. Je třeba upozornit  na to, že krajina kolem rozhledny vypadá velmi apokalypticky. Jsou zde torza uschlých stromů, některé kmeny jsou vyvrácené, jiné trčí směrem k nebi. Tentokrát si v  lokalitě primárně  nezařádil jen obávaný šumavský kůrovec, ale hlavně v roce 2007 bouře Kyril. 

Vyhlídková plošina s parádními výhledy

Tipy na ubytování

Důležité informace

Kapacita rozhledny je 50 osob a na vyhlídkovou plošinu je umožněn přístup max. 10 osob. Kapacita rozhledny je řešena pomocí turniketu v přízemí rozhledny.

Trasa jak na Rozhlednu Poledník

Z obce Prášily se ke kýženému cíli rozhledny Poledník ve výšce 1315 m.n.m můžete vydat například  jezerní cestou po červené turistické značce. Půjdete po ní téměř 8 kilometrů. Cesta je místy v terénu dost hrbolatá, ale někteří cyklisté jí zase dávají přednost před pohodlnější cyklotrasou. Prý je to pro ně větší adrenalin, když mohou na horských kolech přejíždět různé kořeny a hrboly. Cestou není žádné občerstvení, proto byste neměli zapomenout na svačinu. Tu si můžete vychutnat na odpočinkovém místě u Prášilského jezera, zhruba v polovině cesty. Od jezera se už napojíte na cyklotrasu  a po červené dospějete vrcholu.  Zpátky půjdete stejnou cestou a za celý den našlapete 17 kilometrů. Trasa na mapě

Prášilské jezero je jedním z pěti ledovcových v Čechách

Prášilské jezero (1079 m.n.m.), kolem něhož půjdete na Poledník, patří k výletním cílům. Na hrázi je pomník, který připomíná utonulého studenta. Žije tam také docela hodně kachen, které bývají atrakcí pro děti. Ale třeba ryby tam neobjevíte. Pro ty je moc kyselé. Jezero patří k pěti na české straně, které vznikly po ledovci. V dobách minulých sloužilo  jezero k plavení dřeva.  Stojí za zmínku, že je nejmenší svého druhu na Šumavě, má rozlohu necelé 4 hektary a maximální hloubku 15 metrů. 

Otevírací doba
Duben zavřeno
Květen 9:30 - 16:30 ( od 6.5. - pouze so, ne, sv)
Červen 9:30 - 16:30
Červenec 9:00 - 17:00
Srpen 9:00 - 17:00
Září 9:30 - 16:30
Říjen 10:00 - 16:30 (mimo po)
Listopad zavřeno

Kde se u občerstvit

U Rozhledny Poledník je bufet. Další možnosti stravování pak najdete přímo v Prášilech. Nejlépe je tam hodnocen Hostinec u Michala. Je dokonce nositelem Certifikátu výjimečnosti a vítězem ze sezony 2017 - 2018. Návštěvníci dobře hodnotí velký výběr hotových jídel.

Mohlo by vás zajímat

Pokud vás zajímá obnova lesa po Kyrilu, můžete se vydat na zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a vede právě v okolí Rozhledny Poledník. Správci Národního parku Šumava ukazují, jak se s pohromou vyrovnávají. Trasa vede středem polomu a ukazuje obnovu poničeného lesa i z plošiny. Rozhodně není však pro malé děti, kočárky ani pro cyklisty. 

Kde zaparkovat

Parkoviště Slunečná Prášily směrem na Srní 100 Kč/den.  Parkoviště Prášily v centru obce 70 Kč/den. 

Poloha na mapě

Tip na výlet, aneb čím potěšíte děti

V Prášilech můžete s dětmi navštívit Botanickou zahradu. Je nejvýše položeným zařízením svého druhu v republice (879 m.n.m.). Na ploše 15 arů je neuvěřitelných 5 tisíc druhů rostlin. Najdete zde pouze venkovní expozice. Uvidíte vodní, suchomilné, rašelištní, i vřesovištní biotopy. Například tu také mají sbírku 400 narcisů. Kromě zajímavých rostlin se tu s dětmi můžete seznámit  s chovem pravých amerických bizonů.  Je třeba je však pozorovat obezřetně za ohradou. Jsou zde i umělecká díla. Některá interaktivní, což právě děti ocení, protože si mohou ledacos vyzkoušet na vlastní kůži.  Rodiny potěší, že vstup do této zahrady není zpoplatněn.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více