Černé jezero

Železná Ruda, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.1/10

Černé jezero je hluboké 39,8 metru, položené je ve výšce 1008 metrů nad mořem a jeho rozloha je 18,4 ha. Ze Špičáckého Sedla, vzdáleného 5 km od Železné Rudy, se k němu dostanete jedině pěšky, a to pohodlnou cestou směrem k Jezerní hoře.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. března 2020

Černou hladinu vytváří pyl z jehličnanů 

Při putování šumavskou přírodou určitě nevynecháte návštěvu Černého jezera. Patří do osmice vodních ploch, které na Šumavě  formoval ledovec. Pět jezer je na české a tři na německé straně hor. Černé je  nejhlubší a nejrozsáhlejší. Asi vás bude zajímat, kde přišlo k názvu. Černou barvu hladiny způsobuje kal do hloubky devět metrů. Vytváří ho pyl z jehličnanů, který už řadu statisíce let padá do vody a ukládá se na dně jezera. Na břehu vás napadne, že je jezero díky minimální propustnosti slunečního světla bezedné. V nejhlubším místě má hloubku skoro 40 metrů. Není napájeno žádným přítokem, vodu v něm jistí podzemní prameny, které vyvěrají na úpatí nedaleké Jezerní hory. Kar jezera je zahlouben právě do jejího svorového podloží.  Možná vás zaujme, že I když v jezeře ryby nežijí, přesto mrtvé není. Jsou zde porosty šídlatky jezerní, nebo zeravu splývavého. Na severní straně rostou arktooalpské druhy rostlin. Žijí tu i vzácné druhy některých bezobratlých živočichů. Pod jezerem je chráněná technická památka – první přečerpávací elektrárna v Čechách z roku 1930.

Tajemnou atmosféru doprovázejí příběhy

K jezeru se pojí různé legendy. Například se říká, že na dně jsou těla řady utopenců a že tam jsou díky ledové vodě uchovaná. K jedné události však došlo doopravdy. Komunistická STB zinscenovala divadlo, při kterém se v bednách hozených do jezera měl ukrývat nacistický archiv. V bednách, které byly vyloveny, se však nacházely jen nepotištěné papíry, protože zásilka sovětské KGB dorazila pozdě. Jezero má mystickou atmosféru. Mnoho návštěvníků posezení u něj a pozorování přírody popisuje jako očistný zážitek pro unavené duše. Pokud máte v oblibě vodopády, stačí vystoupat strmou pěšinkou lesem. Jeden tam objevíte. Je vysoký 14 metrů.

Pohled na Černé jezero

Čím potěšíte děti

K jezeru můžete jet s dětmi vláčkem
Jezdí ze Špičáckého Sedla a je  pýchou místních z Železné Rudy.  Dva vagony táhne náklaďáček, který byl přetvořen na kopii parní lokomotivy. Pohání ho plyn.  Ráno vláček doveze lidi ze Železné Rudy na sedlo, pak se dvakrát otočí na jezero a zpět, odpoledne pak jede zpět do Železné Rudy. Jet vláčkem k Černému jezeru  je pro děti milou atrakcí. A navíc těm malým ušetříte nožičky.

Na koloběžce k jezeru a zpět
Na Špičáckém sedle si také můžete půjčit koloběžku. Cesta k jezeru je trošku do kopce, ale zpět se povezete hezky z kopce. 

Tipy na ubytování

Trasa jak k Černému jezeru

K Černému jezeru dojdete pěšky ze Špičáckého Sedla po žluté turistické značce. Je to odtud 3,5 kilometru.  Na kolech se tu jezdit nesmí, ale cesta pro pěší je pohodlná a nenáročná.  Určitě ji projedete i s kočárky a děti mohou jet třeba na odrážedlech. Zhruba v polovině trasy je dřevěné posezení, kde si odpočinete. Stoupání je pozvolné a pokud nebudete pokračovat dál na Čertovo jezero, což se s malými dětmi kvůli komplikovanému terénu vůbec nedoporučuje, zpátky dolů to už jede samo. 

Občerstvení

Na výlet je vhodné si vzít svačinu a pití s sebou. Najíst se můžete po návratu ke svému autu. U parkoviště na Špičáckém Sedle se nachází stánek s rychlým občerstvením a restaurace Karl. Restaurace má kapacitu sto míst a nabízí českou i mezinárodní kuchyni.

Kde zaparkovat

Parkovat můžete na velkém parkovišti na Špičáckém Sedle, kam dojedete ze Železné Rudy. Vzdálenost je necelých 5 kilometrů. Za parkování zaplatíte 25 korun za hodinu, nebo stovku za den.  

Poloha na mapě

Tipy na výlet 

Z Černého jezera se vydejte ještě na Čertovo jezero 
Pokud jsou vaše děti velké a nebojí se obtížnější trasy, prodlužte si výlet ještě o cestu na Čertovo jezero. To spolu s Černým tvoří  přírodní rezervaci, která obě jezera nese v názvu. Je potřeba však vědět, že o cestu růžovým sadem rozhodně nepůjde. S kočárkem nemáte šanci. Od Černého jezera půjdete po červené turistické  značce, je strmá, kamenitá, v řadě míst je prostoupena kořeny.  Půjdete 2,6 kilometru. Čertovo jezero se nachází v nadmořské výšce 1030 metrů, má rozlohu 9,7 ha, místy je hluboké až 36 metrů. Je opředeno legendou, podle které měl ďábel snahu unést dívku do pekla. Ta mu však přivázala na ocas kámen. Mezi Čertovým a Černým jezerem probíhá po hřebeni mezi Jezerní horou a Špičákem hlavní evropské rozvodí. Voda z Čertova jezera teče do Dunaje a končí v Černém moři, voda z Černého jezera teče do Vltavy a končí v Severním moři.  

Základní údaje

Kontaktní údaje

Železná Ruda
376 397 033
itcruda@sumava.net

Štítky

  • Poznávací
  • Romantická místa
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Jezera
  • pro dva
  • Přírodní rezervace
  • pro vozíčkáře
  • Národní parky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.1/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.