Pramen Vltavy
Kvilda, Šumava a Lipno

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Nejdelší česká řeka Vltava pramení pod jihovýchodním svahem Černé hory na Šumavě. Pramen najdete v nadmořské výšce 1172 m.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. července 2020

Teplá a Studená Vltava se spojuje u Mrtvého luhu

Tok Vltavy začíná pramenem, který se jmenuje Černý potok. Pokud pojedete na Šumavu, nenechte si ujít prohlídku pramene slavné české řeky. Potok od pramene teče jako Teplá Vltava směrem ke Kvildě.  A jihovýchodním směrem přes Borovou Ladu a Lenoru k Mrtvému luhu. Tam se spojuje s dalším hlavním pramenným tokem. Tentokrát Studenou Vltavou. V tom místě vzniká Vltava.

Prameniště je pro veřejnost upravené

U prameniště najdete upravené okolí a informační tabule, na kterých se dozvíte vše o zdejší přírodě. Dříve tu stávala turistická chata. Za války zde byl pracovní tábor důstojníků sovětské, belgické a francouzské armády. Říká se, že pramen má léčivé účinky. Vykazuje vyšší přítomnost stříbra. Všeobecně se traduje, že voda vyvěrá z nějakého důlního středověkého díla. Kolem pramene je pro pohodlí návštěvníků vybudován dřevěný ochoz se zábradlím. Pod hladinu vody lidé házejí drobné mince. Zřejmě z důvodu pověry o opětovném návratu. Prohlédnout si můžete i dřevěnou sochu ženy se symbolickým klíčem. Je však třeba vědět, že tento pramen je pouze symbolický. Skutečný pramen Vltavy je odtud vzdálen zhruba 200 m ve svahu Černé hory.

Můžete zde vidět chráněné druhy živočichů

V celé oblasti pramenů Labe jsou k vidění ohrožené druhy živočichů. Žijí zde: rys ostrovid, tetřev hlušec, datlík tříprstý. Létají tu vzácní motýli. Například motýl žluťásek borůvkový. Jen na Šumavě uvidíte i dalšího motýla - perleťovce mokřadního. A dokonce tu spatříte kvést nádherné orchideje. Například kriticky ohroženou orchidej bradáček srdčitý nebo prstnatec májový.

Jak k pramenu Vltavy

K pramenu Vltavy se dostanete pěšky nebo na kole.

Turistický příštřešek s informačními tabulemi

Kde se občerstvit

Svačinu si rozhodně vezměte s sebou. U pramene samozřejmě žádné občerstvení není. Nejbližší možnost je v hotelu Alpská vyhlídka na Bučině, který vzdálen od pramene Vltavy přibližně 3,5 km.

Poloha na mapě


Tip na výlet

Můžete se podívat na vyhlídkové místo
Na Černé hoře můžete navštívit dřevěnou vyhlídkovou plošinu. Jsou z ní nádherné výhledy na Šumavu, Bavorský les a když je pěkně, tak i na Alpy. Na plošině objevíte dřevěný stůl a lavice. K vyhlídce vede červená turistická značka od hlavní trasy Kvilda – Pramen Vltavy.

Zajděte si do Bučiny a prohlédněte si repliku železné opony
Pokud se od pramene Vltavy vydáte dále po červené turistické značce, dojdete po 3,5 km do Bučiny. Objevíte ji v blízkosti hraničního přechodu Bučina – Finsterau v nadmořské výšce 1162 m. Čeká vás tabulka s nápisem Zákaz vstupu. Za ní si můžete prohlédnout vymezený prostor s dvojitým zátarasem ostnatého drátu a uhrabaný pás zeminy. Prostoru dominuje strážní věž a jsou zde i ženijní doplňky. Vše vám připomene totalitní dobu, kdy byly hranice hlídané. Nyní zde stojí hotel Zlatá Vyhlídka a můžete se občerstvit v samoobslužném bufetu na terase.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kvilda
+420 388 450 111
vimperk@npsumava.cz

Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10