Rodný dům Adalberta Stiftera

Horní Planá, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Regionální muzeum v Českém Krumlově

Na Šumavě v Horní Plané nedaleko Lipenského jezera si prohlédnete památník a rodný dům německy píšícího spisovatele Adalberta Stiftera. Je součástí Regionálního muzea v Českém Krumlově.

Autor článku: David Hlisník, 24. listopadu 2023

Poznáte, kde žil „básník Šumavy“

Rodný dům v Horní Plané pochází ze 17. století, je zapsán na seznamu státem chráněných památek. Během prohlídky expozice pochopíte, jak moc spisovatel miloval rodnou Horní Planou i celou Šumavu. Uvidíte dokumenty, fotografie a seznámíte se s dějinami domu, města i památných míst v okolí. Objevíte zajímavosti o spisovatelově rodu i vnitřní svět autorových úvah a pocitů. Zjistíte, že Adalbert Stifter působil též jako malíř, pedagog a angažoval se i v ochraně kulturních památek. U domu začíná Naučná stezka Adalberta Stiftera, dlouhá 5,5 km. Půjdete centrem obce a dojdete mimo jiné i ke spisovatelovu pomníku.

Rodný dům Adalberta Stiftera (foto Regionální muzeum v Českém Krumlově)

Prohlédnete si autentické předměty

Majitelé hospodařili na statku, živili se jako tkalci, pláteníci a obchodníci se lnem a přízí. Vystřídalo se tu 6 generací Stifterova rodu. Prohlédnete si autentické předměty. Mezi zajímavé exponáty patří ukázky rukopisů, autorův psací stůl, malířské štafle, cylindr s cestovním pouzdrem, jinošský portrét, nebo třeba čestný kord dvorního rady.

Kde zaparkovat

V blízkosti domu je parkoviště.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Můžete zavítat do blízké restaurace Hotelu Oliver.

Přístupnost

  • V blízkosti domu je autobusová zastávka.
  • Od vlakové zastávky to je pěšky necelý 1 km. Trasa na mapě

Poloha na mapě

 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více