Klostermannova vyhlídka u Srní

Srní, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pod Sedelským vrchem u Srní na Šumavě se můžete rozhlédnout do krajiny z Klostermannovy vyhlídky. Dojdete k ní ze Srní a půjdete velmi příjemnou trasou šumavskou přírodou.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Úchvatný pohled na kaňony

Klostermannova vyhlídka se nachází na naučné stezce Vychnickotetovský kanál. Místo nese název po slavném českém spisovateli Karlu Klostermannovi, autorovi známého románu Král Šumavy. Sám tvůrce měl Šumavu velmi rád a miloval její hluboké lesy a samoty. Pod Sedelským vrchem se vám na vyhlídce otevře nádherný výhled do kaňonů Otavy i Vydry, uvidíte Dračí skály.

Cestou půjdete kolem nádrže

K vyhlídce půjdete z parkoviště Srní kolem akumulační vodní nádrže. Voda sem teče podzemním potrubím z plavebního kanálu. Odtud pak putuje k Vodnímu zámku, který zajišťuje její transport k malé vodní elektrárně.

Zámek má důležitou funkci

Do železobetonové věže, které se říká Vodní zámek, se dostává voda ze zmíněné akumulační nádrže. Ve vodním zámku uvidíte vyrovnávací komoru, z které se voda dopravuje pomocí skoro kilometr dlouhého vysokotlakého potrubí k malé vodní elektrárně Vydra v Srní na soutoku řek Vydra a Křemelná. Elektrárna se nachází o 235 výškových metrů od Vodního zámku níže. Můžete si k ní pak ještě udělat výlet.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete u hotelu Vydra nebo v Srní Pod Smrkem.

Jak na vyhlídku

 • Od hotelu Vydra - Automobil můžete zaparkovat u naučné stezky Vychnicko-tetovský kanál, nedaleko hotelu Vydra. Od parkoviště u hotelu budete k vyhlídce pokračovat 1,5 km po naučné zeleně značené stezce Vychnicko-tetovský kanál.
 • Z centra Srní - zaparkovat v Srní můžete u čerpací stanice. Vydáte se na delší úsek naučné stezky Vychnickotetovský kanál. Půjdete necelé 3 km. Pokud nechcete jít stejnou cestou zpět, můžete po zelené turistické značce pokračovat až do Mechova. Odtud pak dojdete do Srní k autu cyklotrasou 33 Otavská. Celá trasa je v takovém případě dlouhá necelých 8 km a vede od Klostermannovy vyhlídky převážně nedotčenou přírodou.

Jak zabavit děti

V Klostermannově chalupě se točily filmy
Když se po návratu z vyhlídky vydáte k parkovišti u hotelu Vydra směrem do Srní, dojedete odtud ke Klostermannově chalupě. Spisovatel Karel Klostermann zde velmi často pobýval u příbuzných. Stavení je typickou šumavskou chalupou se šindelovou střechou a zvoničkou. V těchto místech se díky pozoruhodné venkovské architektuře natáčela proslulá trilogie Za trnkovým keřem, Pod jezevčí skálou a Na pytlácké stezce. Dětem tam můžete tyto, dnes již kultovní filmy připomenout.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na Čeňkově Pile pořádají exkurze ve vodní elektrárně
Pokud chcete vědět, kam se dopravuje voda z Vodního zámku, kolem kterého jste šli k vyhlídce, Zajeďte si ještě do Čeňkovy Pily. V malé vodní elektrárně pořádají exkurze a provedou vás expozicí. Uvidíte krajinný model území od Modravy po soutok Vydry a Křemelné, historické přístroje i modely vodních elektráren. V simulaci můžete pozorovat technologický proces. Také se zde pouštějí tématické filmy. Ve vodní elektrárně pracují dvě Francisovy turbíny. Dozvíte se, že elektrárna pracuje ve špičkách a ročně dodá do sítě kolem 25 tisíc MWH energie.

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • pro dva
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • pro seniory
 • Kopce a vrchy
 • Romantická místa
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.