Královský hrad Kašperk

Kašperské Hory, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10

Jen tři kilometry od Kašperských Hor na jižní Šumavě najdete nejvýše položený český královský hrad. Gotický Kašperk se nachází v nadmořské výšce 886 metrů. Vybudován byl ve Svatoborské vrchovině na horním toku řeky Otavy. Malebné místo vás přitáhne a okouzl.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. dubna 2020

Karel IV. chtěl stavbou hradu Kašperk chránit těžiště zlata

Král Karel IV. nechal Hrad Kašperk vybudovat roku 1356. Jeho hlavním záměrem byla obrana zemské hranice, a tím ochrana těžiště zlata v Kašperských horách před Bavorskem. Už pohled na gotickou stavbu vás zavede do dob dávno minulých. Dvě propojené věže a zbytky hradního paláce upoutají vaši pozornost z dálky. Právě Karel IV. a hrad jsou pochopitelnou inspirací pro pořádání různých kulturních a připomínkových akcí, které se na Kašperku konají. Sjíždějí se sem divadla, soubory, připomínající středověkou historii se vším, co k tomu patří. Pořádají se  i různé noční akce. Tím vším Hrad Kašperk proslul a láká. 

foto: kasperk.cz

Co se dozvíte na prohlídkových okruzích 

  • 1. okruh představí každodenní hospodářský život na středověkém hradě. Prohlídku zahájíte na  horní části nádvoří před bývalým padacím mostem. Prohlédnete si zříceniny hradního paláce s erby a východní věž, která má pět pater. Na ni vystoupáte a můžete se pokochat pohledy do okolí. Na závěr prohlídky zhlédnete unikátní videoprojekci o životě na středověkém hradě. 
  • 2. okruh vás zavede do hradního parkánu. Tam zhlédnete netradiční prezentaci obrazů z dějin hradu. V přízemí  východní věže spatříte tehdejší pracovní nástroje. Navštívíte i zříceninu hradního paláce. Součástí tohoto okruhu je prohlídka západní věže. Těšte se, ta je interaktivní. Před vašima očima se postaví i vybaví nábytkem a v závěru dokonce zanikne středověká komnata.  To vše umí současná technika. Na pět metrů vysokou věž vystoupáte a můžete sledovat okolí z unikátní cihlové helmice.

Upozornění pro pejskaře: Na obě prohlídky můžete vzít své čtyřnohé kamarády, ale jen tehdy, vejdou-li se do tašky.  

Program pro děti: Jak žili mladí rytíři a dvorní dámy

Hrad  pořádá speciální prohlídky pro děti.  Kluci se při ní mohou vžít do rolí rytířů. Holčičky budou v mžiku dvorními dámami. Interaktivní program jim ukáže, jak žili jejich vrstevníci. Vyzkouší si třeba  pohyb v historické výzbroji a výstroji. Budou se učit vybranému chování a tančit na historickou hudbu. Příkladem podle průvodců bude výchova mladého Karla IV. ve Francii. Možná tu dětem připomenou, že Hrad Kašperk byl i dějištěm proslulé pohádky Anděl Páně. 

Tipy na ubytování

Zajímavost: Připomenete si pověsti

Hrad je spojen s řadou pověstí. Působí skoro jako pohádky. Například vás a děti třeba upoutá ta o jinochovi se zlatými vlasy. Vypravuje o chudém chlapci, který se svým otcem řezal na panském březové pruty na košťata. Jednou ho tam však přistihli a on musel za trest jít do služby na  Kašperk pást krávy. Pohrozili mu, že se mu žádná kráva nesmí ztratit, jinak že přijde o hlavu. Zachránil ho mužíček, který dal chlapci píšťalku na svolávání dobytka. Když se pak chtěl u studánky jinoch napít, mužíček mu ještě ponořil hlavu do vody a obdaroval ho zlatými vlasy. A happy end? Kvůli píšťalce se žádná kráva pasáčkovi už nezatoulala. A přestože měl nakázáno schovávat kadeř pod čepicí, dcera hradního pána ho přistihla, když zrovna čepici neměl. Jinoch ji učaroval zlatými vlasy natolik, že si ho vzala za muže a on se stal kašperským pánem.                     

Občerstvení

Na hradním nádvoří se můžete těšit na dobroty. Ochutnáte třeba  kašperské domácí placky na sladko i na slano, grilované klobásy,  mají tu párky v rohlíku, grilované hermelíny, sekanou v housce. Prostě klasické občerstvení. Točí se tu pivo Strakonický Dudák a polotmavé pivo Klostermann. Čaj, čerstvě praženou kávu, medovinu i teplý mošt vám tu podají v originálních hradních hrncích. To vše umocňuje dojem středověku. 

Jak na hrad Kašperk

K Hradu Kašperk se dostanete z části města Kašperské Hory Žlíbek až k parkovišti pod cílem. 

Parkování 

Parkoviště je situováno přímo pod hradem a je vzdáleno přibližně 1200 metrů. Je tu i několik míst vyhrazeno pro handicapované hosty. Do cíle pak dojdete pohodlnou cestou.  

Poloha na mapě

Tipy na výlet  

Z hradu Kašperk se můžete vydat na Pustý hrádek
Pokud máte chuť na pěknou procházku, můžete se od Hradu Kašperk nasměrovat východně po žluté značce k Pustému hrádku. Místo je ve výšce  924 m.n.m., tedy ještě výše, než Hrad Kašperk. Ale zdoláte vzdálenost jen 400 metrů. Říká se, že bašta byla předsunutou hradbou, která měla chránit velký hrad. Její původ se datuje do 15. století a šlo o pětibokou věž. Dnes už tu najdete jen hromadu kamení. Zřícenina je volně přístupná, ale na vlastní nebezpečí. Je odtud pěkný výhled nejen na středověký Hrad Kašperk, ale také do širokého okolí  Šumavy. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.