Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Přední Výtoň, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Vydejte se za zážitky na nejvýše položený hrad v Čechách. Vítkův Hrádek byl postaven ve výšce 1035 m.n.m. na pravé straně Lipenské přehrady, 6 km od Přední Výtoně a 7 km od města Frymburk. Má největší dochovanou obytnou věž.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. července 2020

Trocha historie

Vítkův Hrádek založil ve 13. století Vítek z Krumlova, později ho vlastnili Rožmberkové, ale Petr Vok ho ve finanční tísni prodal císaři Rudolfu II. Až do roku 1621 tam sídlila císařská posádka. Poté se na hradě usadil rod Eggenbergů a nakonec začátkem 18. století obývali hrad Schwarzenbergové.  Od roku 1948 nastala doba zkázy. Armáda hrádek hlavně kvůli věži využívala jako hlásku protivzdušné obrany. Po roce 1989 byl hrádek v havarijním stavu předán obci Přední Výtoň. Obnovy památky se po roce 1989 ujala Spolek přátel Vítkova Hrádku.

Vzhůru za výhledy na vyhlídkovou věž Donjon

Návštěva romantického místa na nezalesněném hraničním hřebeni se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Můžete se těšit na nádherné výhledy do širokého okolí. Na hrádku je z velké části zachováné opevnění a torzo hradu vč. obytné věž Donjon. Věž má úctyhodné rozměry 17,5x14 m. Věží vystoupáte po příkrých schodech až na vyhlídkovou plošinu, odkud uvidíte nejen Lipenskou přehradu jako na dlani, ale také Šumavu, Novohradské hory a při pěkném počasí Alpy. Na plošině jsou panoramatické mapy s popisem toho, co a kde v okolí vidíte.  

Výhledy z hradní věže

Na co se dále můžete těšit

Okolí hradu je velmi hezky udržované. Můžete se projít po zdejším opevnění a zkusit vylézt i na část hradeb.  Spolek se obnovami zříceniny snaží o to, aby se místo stalo symbolem vzájemnosti na rozhraní Česka, Německa a Rakouska. Vlají tu vlajky všech tří zemí. Prohlédnout si můžete i dřevěnou sochu Vítka I. z Prčice v nadživotní velikosti. Nadšencům se podařilo staticky zajistit věž, vybudovat na ní vyhlídkovou plošinu. Opravili hradby, vstupní část a bastiony. Spatříte prostor, ve kterém byl panskou šlechtou v roce 1394 vězněn syn krále Karla IV., Václav IV. Tuto událost tu připomíná pamětní cedule. Ve stěnách bastionu jsou otvory, kterými se také můžete dívat do krásné krajiny. Třeba vás bude Vítkův Hrádek podněcovat k uměleckému vyjádření jako malíře a spisovatele Adalberta Stiftera. Ten tu napsal svůj stěžejní román Vítek a šumavskou krajinu zakomponoval i do svých obrazů. Místo inspirovalo též básníka Adolfa Hejduka pro napsání poem. Jedna z nich Pod Vítkovým Kamenem nese hrádek ve svém názvu. Během sezony v místě spolek pořádá řadu akcí. Například noční pozorování měsíce v úplňku.

Při cestě zpátky k autu si nenechte ujít prohlídku nevšední Poutní kaple Božího těla v osadě Svatý Tomáš, která byla v roce 1990 kompletně opravena. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Na Vítkově Hrádku je stánek s občerstvením, kde se točí i pivo. Prodávají tu i suvenýry a je zde prodejní místo vstupenek. Obsluhují členové Spolku přátel Vítkova Hrádku v dobovém oblečení.  Další stánek s občerstvením je u parkoviště nebo můžete posedět v restauraci Hájovny Svatý Tomáš s letní terasou.

restaurace s letní terasou Hájovna Svatý Tomáš

Parkování a přístupnost

Zaparkovat můžete na dvou místech. Buď na parkovišti u kostela sv. Tomáše ve stejnojmenné osadě, nebo o sto metrů dál na parkovišti Vítkův Hrádek. Dojedete k nim z Přední Výtoně. Z parkovišť budete stoupat vzhůru k hrádku přibližně 400 metrů. 

Přístupová cesta ke zřícenině

Poloha na mapě

Tip na výlet

S dětmi se můžete jet vydovádět na bobovou a horskou dráhu Lipno
Do areálu Lipno Slide pojedete ze Svatého Tomáše 20 kilometrů. Do cíle se dostanete z centrálního parkoviště v Lipně nad Vltavou pod lanovkou na Kramolín. Obě dráhy jsou odtud vzdálené pouhých sto metrů. Horská a bobová dráha jsou vzájemně propletené nadjezdy, podjezdy a tunely. Areál je díky tomu českým unikátem. Můžete vyzkoušet obě dráhy. Bobovka je určena spíše sportovně založeným návštěvníkům. Nasednete na pohodlný kolečkový bob a necháte se vyvézt nerezovým korytem až na start. Trasa dolů je dlouhá kilometr a rychlost si regulujete podle sebe pomocí páky. Čekají vás různé vzrušující chvíle. Pojedete 21 zatáčkami, 2 tunely, okusíte terénní zlomy. Horskou dráhu, která je novější, vyhledávají hlavně  rodiny s dětmi. Mohou se tu svézt děti od tří let v doprovodu rodičů a od osmi let mohou už jet ve vlastním bobu samy. Děti od tří let jezdí v doprovodu rodičů, od osmi let už mohou jet samy, nebo ve dvojici. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Přední Výtoň
+420 606 710 171
kovacicin@komi.cz
vitkuvhradek.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Příroda
 • romantické cestování
 • Doporučujeme
 • Zříceniny
 • Rozhledny
 • Skalní hrady
 • pro dva
 • pro seniory
 • Vyhlídky
 • Romantická místa
 • Hory a pohoří
 • Národní parky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.