Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Stachy, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Využít bývalý skokanský můstek se rozhodli na šumavském Churáňově. V lyžařském areálu Zadov tak vyrostla unikátní rozhledna. Uvidíte z ní vše, na co se před lety dívali skokani na lyžích. Třeba rekordman tohoto můstku Pavel Ploc, když tu skočil 95 m.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. září 2020

Vyhlídková plošina na vrchu nájezdové rampy

Skokanský můstek v šumavském lyžařském areálu Zadov – Kobyla, zhruba 1 km jižně od vrchu Churáňov (1119 m n.m.), sloužil skokanům od roku 1978. Posledním závodem byl Pohár Šumavy roku 1996. Poté můstek začali lidé využívat jako rozhlednu. Na přelomu tisíciletí už však byla v havarijním stavu. Došlo proto k její rekonstrukci. Potěší vás však, že vzhled původního můstku zůstal zachován. Nosná konstrukce byla natřena antikorózním nátěrem a obklady. Novou podlahu, obložení a zábradlí získala samotná vyhlídková plošina.

foto: jiznicechy.cz

Zajímavý výstup na rozhlednu

Na neobvyklou rozhlednu vystoupáte po 158 schodech. Budete si připadat jako skokani na lyžích. Ocitnete se ve výšce 1109 m n. m. Na jihozápadní části věže je horolezecká stěna. Z rozhledny spatříte Stašsko, Javornicko a Pošumaví.

K rozhledně můžete i se svými koly

Pokud se věnujete cyklistice, můžete se k rozhledně nechat vyvézt lanovkou i se svými koly. Po návštěvě rozhledny můžete pokračovat po cyklotrasách směrem na  Nové Hutě, Kvildu nebo Borovou Ladu. 

foto: jiznicechy.cz

Lanovkou na rozhlednu a parkování

Téměř k rozhledně Vás vyveze lanovka v lyžařském areálu Zadov. Automobil zaparkujte přímo u lanové dráhy

Pěšky na rozhlednu

Možností na pěší výlet je několik. Mezi příjemné procházky, které se dají absolovovat i s dětským kočárkem patří:

Z Plání
Automobil zaparkujte na Pláních, kde je odstavné parkoviště. Po udržované cestě se pohodlně dostanete až k rozhledně. Délka trasy jedním směrem: 1 km

Z centrálního parkoviště v Zadově 
Zaparkovat může u běžeckého lyžařského areálu v Zadově, kde je centrální parkoviště. Odtud půjdete 2 km pěšky po udržované cestě kolem hotelu Olympia až k rozhledně.

Jak zabavit děti

U dolní stanice lanové dráhy je dětské hřiště.

Občerstvení 

U horní stanice lanové dráhy je k dispozici občerstvení Pod Jedlí. Občerstvení je také u spodní stanice lanové dráhy.

Parkování

Zaparkovat můžete na bezplatném parkovišti Zadov - Kobyla pod lanovkou.

Poloha na mapě

Kam dál z rozhledny? 

Kousek od rozhledny, u sporthotelu Olympia, se nachází lnové centrum Proud. Je zde otevřeno celoročně. Čeká vás zdolávání nízkých i vysokých lanových překážek. Připraveny jsou tu tři typy programů: lezec, půlkař a nízké lanové překážky. Některé jsou instalované až 12 m vysoko. Budete se pohybovat dobrodružnou dráhou mezi šumavskými stromy. Areál je vhodný i pro začátečníky, s lezením radí a pomáhají instruktoři. Budete absolvovat cestu po lanových přechodech, dřevěných lávkách a absolvujete i úchvatné přejezdy. Do lanového centra se od lanovky v Zadově dostanete po dvou kilometrech.

Na Zadově si v zimě také pěkně zalyžujete

Areál na Zadově patří mezi největší zimní střediska na české straně Šumavy. Rozprostírá se v nadmořské výšce 890 -1120 m n.m. nad údolím říčky Spůlka a nabízí kvalitní lyžařské podmínky. V areálu je celkem 8 sjezdovek a 50 km pravidelně strojově upravovaných běžeckých tras. Můžete využít 2 lanové dráhy, 5 lyžařských vleků, pohyblivý koberec, snowpark, snowtubing, lyžařské školy, půjčovny lyží a snowboardů se servisem. Dostupnost areálu je po celý rok bezproblémová. V zimě si raději do auta přibalte sněhové řetězy. Parkoviště jsou bezplatná a mají kapacitu 500 míst. V zimě jezdí po Zadově zdarma skibus. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více